Na závažný případ upozornila Deník Lenka Černá z Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. „V pátek 1. března odpoledne po příjezdu ze zaměstnání jsme nalezli jednu z našich kastrovaných koček se závažně poraněným okem,“ popsala Deníku smutný případ. Daleko větší šok na ni čekal, když poraněnou kočku Lenka Černá odvezla na veterinární ošetření „Na ledečské veterinární klinice nám ukázali rentgen. Ošetřující lékař nám vysvětlil, že v hlavě naší desetiměsíční kočky Mindy se nacházejí dvě diabolky, takže že byla někým dvakrát postřelena,“ popsala Černá výsledek vyšetření. Kočce jedna diabolka prošla okem a nenávratně jej zničila. Lenka Černá Deníku sdělila, že má podezření na konkrétního člověka a že nejde o první případ podivného chování dotyčné osoby.

Vysvětlila, že kočky sice nejsou její osobní majetek, ale ona je přesto na své zahradě trpí, protože se tam zvířata cítí spokojeně. „Kočka Minda není fakticky moje, ale já ji na veterinární ošetření odvezla. Nenechám zvíře trpět. Navíc mám obavy, že co se může stát příště. Kdyby střelec netrefil kočku, ale náhodou třeba dítě. Takže chci aby se věc vyšetřila a střelec toho nechal,“ zdůraznila.

Dvě diabolky

Deník má k dispozici i zdravotnickou dokumentaci zraněného zvířete. „V oblasti horní a dolní čelisti jsou dvě diabolky. Jedna pravděpodobně prošla přes oční bulvu lokálně poškodila spojivky,“ popsal zranění kočky veterinář Pavel Vrbka.

Případem se zabývají i policisté. „Naše šetření je na samém počátku, proto k němu nelze sdělit žádné podrobnosti,“ potvrdila policejní mluvčí Dana Čírtková. Smutný případ potvrdil i místostarosta Ledče Michal Simandl. „O případu víme. Skutečně se stal. Předali jsme celou věc policii, která ho nyní řeší,“ sdělil Deníku.

Střílet po zvířatech se nesmí

Do roku 2013 byla domácí zvířata v zákoně označována za věc. Novela zákona, která vešla v platnost 1. ledna 2014, ale tento problém upravuje. Ten, kdo cizí zvíře nyní zraní, bude již povinen zaplatit léčebné výlohy. Zákoník rozšiřuje také práva majitele zvířete na náhradu škody. Když mu někdo zabije nebo utýrá psa, může žádat i odškodnění za citovou újmu. Zákoník pamatuje na případy úmyslného zabití zvířete. Vše se ale musí nahlásit na policii.

Zdroj: Mujpravnik.cz

Případy, kdy si střelec udělá z kočky živý terč nejsou vzácné. Spíš naopak. Na kočky měl políčeno záhadný střelec v Hodoníně. Dvě vážně zranil, třetí už zásah ze vzduchovky nepřežila. Střelec pálil po očkách i v Libčicích u Prahy. V Praze ve Zbynické ulici střelec po kočkách omylem trefil do hlavy dítě. Po kočkách se střílelo i na Českobudějovicku.