Takže žádné zavřené dveře, právě naopak. Pod klenutým stropem se neslo štěbetání desítek malých i velkých návštěvníků.

„Mami, já chci taky něco malovat,“ dožaduje se capart hned u vchodu pozornosti svého dospěláckého doprovodu. Ti, kteří tu obsadili místo u stolu, si mohou na kamínek podle vzoru v knížce namalovat medvídka, berušku, nebo třeba autíčko. Kdo má ještě šikovnější prstíky, může si zkusit kamínek i odrátovat.

Zábava pro všechny

„A je to těžké?“ ptá se slečna nad vitrínou, ve které jsou vystavené předměty denní potřeby, k nimž je třeba přiřadit ten správný nerost, ze kterého se vyrábějí. Za chvíli už s pomocí svého pánského doprovodu pilně zaškrtává. „Kaolín - to bude porcelán,“ překonává nástrahy kvízu. Kdo je spíše na historii, může si u pokladny vyzvednout test a pokusit se na starých fotografiích poznat rozličná místa v Havlíčkově Brodě.
Lavor se špekáčky v chodbě dává tušit, že si tu na své přijdou i ti, které výtvarná činnost nebo kvízování znaví.

Teď je čas prozkoumat, co se děje v patře. V jedné místnosti se usídlila výrobna šperků. Kdo se nerozpakuje, může si tu vytvořit okrasu přesně podle svých představ.

„Vy nám tu z něj uděláte zlatníka,“ rozplývá se babička, když její vnuk za pomoci šperkařky vykouzlí vkusný náramek. Malé slečny vedle ní se do tvorby módních doplňků pustily opravdu s vervou, z jejich rozhovoru vyplyne, že tu výrobu náušnic pilně trénovaly už vloni.

„Chcete hnátu?“ ptá se v Havlíčkově bytě fotografka slečny oblečené do honosného historického kostýmu. „Ano!“ zasměje se šlechtična a za chvíli už pózuje s lehce morbidní rekvizitou. „Hnáta vypadá dobře za všech okolností,“ pochválí její výběr fotografka.

Neodolám a za chvíli se už soukám do černých dlouhých nabíraných šatů. „Takže budete vdova?“ ptá se fotografka, aby mě mohla náležitě vybavit doplňky. Dostanu klobouk, dvě nové pihy a jde se na věc. „Nechcete dýku? Tu ještě dnes nikdo neměl,“ nabízí mi další vylepšení mého vdovského vzhledu. Fotografie, které po úpravě v počítači dostanou tu správnou dobovou patinu, dorazí ke všem fotografovaným e-mailem.

V tu chvíli už na balkóně nad dvorem vyhrává kapela. Je půl osmé, dostat se ke vchodu do muzea je kvůli houstnoucím davům návštěvníků stále těžší.

Kdo se sem nedostal letos, nemusí zoufat, pokračování je určitě v plánu. Od letošního ročníku až do roku 2013 budou muzejní noci, které se konají i v dalších muzeích na Vysočině, podpořené česko-rakouským projektem Porta culturae.

Zuzana Klementová