„Kdo jede do Pohledi a myslí i v době vánoční na komerci, bude zklamán,“ říká správce Michalova statku a současně starosta obce Jindřich Holub. „Chceme návštěvníkům ukázat vše, jak to ve skutečnosti v té době, před Vánocemi, na českém selském venkově bývalo a chodilo.“

Ozdobený stromek ani zabalené balíčky dárků v Michalově statku nenajdete. V polovině devatenáctého století o nich totiž ještě nikdo nic nevěděl. „Na stole není ani žádné maso, byla přece doba půstu,“ vysvětluje Holub a pokračuje: „Naopak tam bylo možné nalézt švestkovou omáčku, vánočku, med, jablka, ořechy, hrách, čočku, vrkoč i poláz - novoroční výzdobu domácnosti.

Název poláz je odvozen ze slova polaziti – choditi po koledě, polazník – koledník. Poláz visí v obytné místnosti statku pod stropem. Jde o jakési „slunce s paprsky“. Tělo tvoří jablko nebo brambora, do kterého jsou zapíchnuté špejle s navlečenými křížalami, hrozinkami, nastříhanými barevnými papírky a podobně.

Vánoční atmosféru na Michalově statku v sobotu dotvářely samozřejmě i koledy. Návštěvníkům je zpívaly nebo přednášely děti ze světelského pěveckého souboru Škubánek. Za staročeskýmí Vánocemi se na Michalův statek můžete vypravit i v neděli od deseti do sedmnácti hodin.