Jedinečnou příležitost tak měly rodiny s dětmi, pokud si areál na louce pod lesem vybraly coby cíl sobotního výletu.

Oproti loňsku se tu leccos změnilo a vylepšilo. Velkou atrakcí pro děti je však stále tak zvané vrhací centrum, kde si mohly zkusit hod tomahavkem, lasem, oštěpem, nožem nebo podkovou.

„Pokročili jsme třeba ve vylepšení saloonu a zabývali jsme se hlavně interiéry budov. Lidé tak mohou vidět vybavení pravé banky Divokého západu a obchod General store,“ prozradil starosta městečka Petr Řádek alias Dolphino. Hlavním kritériem všem úprav je dobovost. Ta je patrná i ve stylové kavárně.

„Chceme zřídit i unikátní muzeum války Severu proti Jihu. A chystáme také vystavění nové velké budovy, kde by mohlo být. Příští rok by mohl vyrůst i kostel na vršku, abychom už konečně přestali být neznabohy,“ dodal starosta Dolphino. Pro nejbližší akce by však rád pozval do městečka indiány.

Na rodinný výlet přijela do Stonetownu i Jiřina Filipiová z Hlinska s dětmi a manželem.

„Dozvěděli jsme se o něm na internetu a moc se nám tu líbí. Dcera miluje koně, takže si to tu užívá. Mně se spíš líbí šaty, které mají ženy Divokého západu na sobě, i když v nich musí být horko. Přesto bych si je někdy ráda zkusila,“ řekla.

O velkou podívanou se v sobotu postaralo nejen Divadlo starého západu, ale také vojáci z americké občanské války. „Jsme nadšenci, kteří si spíš dělají akce sami pro sebe bez přítomnosti veřejnosti. Uklidíme se mimo civilizaci, kde postavíme dobový tábor se vším všudy jako vojáci války Severu proti Jihu,“ prozradil šéf skupiny jižanských vojáků Oto Hingar. Přesto se čas od času nechají přesvědčit i na ukázky před lidmi a ve Stonetownu by se měli objevovat i v budoucnu.