Německá hlídka si se špatně vyzbrojenými a nezkušenými záškodníky lehce poradila. Společný útok ruských vojáků a partyzánů ale už neodrazila. Obrněný německý transportér zlikvidoval výbuch granátu, a když do bojů zasáhli i příslušníci ruské námořní flotily, Němci kapitulovali. Asi za půl hodiny bylo po všem.

Jako malí kluci

Bitvu o úsobský zámek jako vystřiženou z druhé světové války předvedl v sobotu navečer divákům tamní Veterán klub Úsobí. Scénář bitvy, které se zúčastnila více než stovka nadšenců v dobových uniformách, zpracoval už asi před pěti lety majitel zámku Jaromír Polák a jeho synové.

Proč zrovna bitva o zámek? „Když Jaromír Polák zámek převzal, byl objekt v takovém stavu, jako kdyby zrovna skončila válka, tak jsme se inspirovali,“ vysvětlil jeden z hlavních pořadatelů, Josef Zámečník. Pro dalšího bojovníka Wermachtu, obdivovatele vojenské historie Jana Stuchlého z Ostravy, je taková akce vítanou možností, kdy si prý dospělí mohou „zařádit“ jako malí kluci.

Nevstupujte na bojiště

Jako zábavu a recesi brali bitvu i přihlížející diváci. Podle toho se i chovali. Kdo měl mezi bojovníky obou stran známé, povzbuzoval je pokřikem, pokud bylo mezi palbou slyšet.

Některé diváky bohužel nenapadlo, že i scénické výbuchy mohou být nebezpečné. Ignorovali varování zkušeného vojenského pyrotechnika Jana Pospíchala, aby nevstupovali na bojiště.

Naštěstí pyrotechnik nezapřel svoje zkušenosti z Afganistánu a dokázal neukázněné diváky z prostoru rázně vykázat. Na přípravě bojových scén, kde používal střídavě dýmové granáty, bleskovice a slabý střelný prach, strávil v sobotu celých sedm hodin.