„Já mám, obrazně řečeno, zakázáno zpívat už od základní školy. Učitelka mi tenkrát slíbila, že když už nikdy zpívat nebudu, dostanu dvojku ze zpěvu, abych si nepokazil vysvědčení,“ prozradil první muž kraje Vysočina, hejtman Miloš Vystrčil, při zahájení programu folklorního festivalu Horácko zpívá a tančí. Je sice čestným členem folklorního souboru Podjavořičan, ale aktivně nikde nevystupuje.

Město Světlá se v sobotu stalo hostitelem folklorního festivalu již pošesté. Atmosféra byla o to slavnostnější, že si město letos připomene už celých 800 let od doby, kdy o něm padla v historických záznamech první zmínka. Radnice festival ochotně podpořila, vždyť i místostarosta Josef Bohm má k folkloru vztah veskrze kladný.

„Lidovou písničku si zazpívám vždycky rád. U nás doma to bývalo zvykem. Dnešní generace už takový zájem nemá. Je to vidět na návštěvnosti, čekal bych větší ohlas,“ postěžoval si místostarosta.

V areálu světelského zámku bylo opravdu daleko méně návštěvníků, než by odpovídalo slavnostní chvíli. „Přijeli jsme se podívat, protože jsem kdysi zpívala v jednom takovém souboru u nás na Moravě, je ale moc horko, do konce nezůstaneme,“ svěřila se maminka Jitka Kubátová z Havlíčkova Brodu.

Hlavní organizátorka festivalu Eva Pejchalová ale byla spokojená: „Jsem vděčná za každou propagaci folkloru. Je to bezbřehá studnice, ze které se dá neustále pít.“ Poněkud jiný vztah mají k folkloru až v daleké Africe.

„U nás se neodděluje folklor jako takový. Pro nás jsou lidové tradice součástí každodenního života,“ prozradil vedoucí konžského lidového souboru Mulenda Mabuaka.