Hlavní zásluhu na konání kina má promítač a majitel pojízdného kinematografu Jiří Čáslavský a Antonín Axman, na jehož dvoře u pivnice se promítalo loni.

Na promítání získali pořadatelé grant města Havlíčkův Brod, takže si mohli dovolit hrát za dobrovolné vstupné. Lidé však měli šanci příspěvek vhodit do sklenice, kterou na prsou tiskla ženská figurína v šatech zdravotní sestry. Výtěžek totiž putoval ve prospěch dětského oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Peníze využijí prozřetelně

„Množství lidí svědčí o tom, že je nutné podobné aktivity podporovat. Moc si přejeme, aby to pokračovalo i v příštích letech,“ řekla starostka města Jana Fischerová. Ta přišla na závěrečné slavnostní promítání v neděli, kdy Jiří Čáslavský pustil ze své maringotky na obří plátno Menzelův film Obsluhoval jsem anglického krále. Vidělo ho několik stovek lidí.

„Zatím nemám představu, na co výtěžek půjde. Většinou prostředky, které dostáváme, sdružujeme do větších celků. Chci jenom ubezpečit všechny dárce a organizátory, že každá koruna bude velice prozřetelně využita ve prospěch nemocných dětí,“ nechal se slyšet primář dětského oddělení Václav Miláček.

S nápadem věnovat výtěžek nemocným dětem v nemocnici přišel za kamarádem a promítačem Jiřím Čáslavským Antonín Axman.

Na dvoře jeho pivnice se promítalo pro daleko méně početnou klientelu loni. Letos se na náměstí několikrát sešlo i více než tisíc lidí najednou, takže pro ně lavičky zdaleka nestačily.

„Tenhle týden se nám opravdu vydařil, moc nepršelo a lidí se také sešlo hodně. Před posledním promítáním jsme měli vybraných více než 16 tisíc korun,“ řekl Antonín Axman. Ten zároveň prozradil, že příští rok by organizátoři rádi rozšířili promítání ještě o produkci předkapel.