VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrého učitele hudby si žáci najdou

HAVLÍČKOBRODSKO - Co Čech, to muzikant, platilo dřív. Ale platí to i dnes, byť zájem o hudební nástroje podléhá módním trendům jako cokoli jiného. Havlíčkobrodsko se může pochlubit muzikanty zvučných jmen, kteří právě v místních uměleckých školách dělali první hudební krůčky.

28.6.2007
SDÍLEJ:

Příklady táhnou. Pavel Šporcl (na snímku), Gabriela Demeterová i Jaroslav Svěcený, s těmi všemi si zahrál přibyslavský houslový sbor učitelky Jitky Němcové. Že příklady táhnou tu platí beze zbytku, stejně jako to, že žáci si dobrého učitele najdou.Foto: DENÍK/Hana Tonarová

Hudební obory podléhají módě, trendem je hra na keyboard

„Pravda je, že před lety bylo na umělecké škole čtyři až pět úvazků pedagogů houslí. Přesto se dá říci, že počet žáků je téměř stejný jako v minulosti,“ řekl ředitel havlíčkobrodské Základní umělecké školy Jindřich Macek. Ba co víc, za poslední roky se v hudebním oboru i mírně zvýšil. Jenže byť vzešlo z Havlíčkobrodska mnoho výborných muzikantů, často se už nevrací zpět.

V brodské hudebce je největší zájem o klavír – téměř sto žáků. Stabilní počty má i klasická kytara, unikátně velký počet žáků oproti jiným školám na Vysočině se učí na akordeon nebo na klarinet. Ke škole patří navíc pobočka v Přibyslavi, kam se sjíždí z okolí včetně Brodu zájemci o housle. Opět za to mohou osoby pedagogů.

„Obecně je v módě také hra na keyboard (elektrický klávesový nástroj – pozn. redakce), ale s kolegy zastávám názor, že dobrý klavírista se naučí na keyboard hrát rychle, ale dobrý keyboardista má s tradičním klavírem problémy,“ vysvětlil ještě Macek. Sám, ač loutnista, dal před třemi lety svou dceru jako pětiletou do houslí a synek se teď začal učit na klavír. „Od útlého věku je beru na koncerty, takže sami zjistili, co se jim líbí. Navíc nás láká i to, že společně můžeme muzicírovat,“ řekl.

Motivací je hraní v dechovce

Na nezájem o housle, klavír nebo dechové nástroje si ředitel chotěbořské Základní umělecké školy nestěžuje, ale přiznává, že by mohl být i větší. „To je však způsobeno povrchností populace, která chce mít všechno hned a s minimálními náklady na čas a úsilí,“ vysvětlil Milan Moc. Motivací je podle něj třeba šance dětí hrát v dechovce, kde z pětačtyřiceti dětí hraje dokonce 12 dívek.

V Ledči nad Sázavou se na housle učí 10 dětí, na klavír 41, na keyboard 30 a na dechové nástroje celkem asi 60 dětí.

„Všichni jsme ovlivňováni sdělovacími prostředky a vzhledem k tomu, jaký druh hudby televizní i rozhlasové stanice produkují, není překvapivé, že rodiče pro svoje děti často nevybírají klasický hudební nástroj. Pozitivní roli však může hrát propagace výsledků vzdělávání v ZUŠ a snad i výrazná osobnost učitele,“ vysvětlila ředitelka ledečské školy Jana Laudátová.

28.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Koncert podpoří nedonošené děti

Ilustrační fotografie z policejních dopravních kontrol.
5

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Brod po dvaceti letech zavedl nový systém hromadné dopravy

Havlíčkův Brod – Největší změnu systému Městské hromadné dopravy za posledních 22 let právě zažívají obyvatelé Havlíčkova Brodu. Nové jízdní řády cestujícím přinesly častější spoje v ranních a odpoledních špičkách, a také lepší návaznost na vlakové a autobusové přípoje. Nevýhodou je ale častější přestupování.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze základní školy ve Šlapanově.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Pelhřimov, Havlíčkův Brod – Již popáté změřili svůj um v malém fotbale hasiči, policisté a záchranáři z Vysočiny. Tradiční vánoční turnaj složek integrovaného záchranného systému v malé kopané také letos uspořádala Nemocnice Pelhřimov ve spolupráci s Nemocnicí Havlíčkův Brod. O putovní pohár se hrálo 8. prosince v hale TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT