Vstupem do skanzenu Michalův statek se turisté rázem ocitnou někde v 17. či 18. století. Obytné stavení s malými okny, bez světla, s černou kuchyní, světnicí a komorou, maličký špejchar, kolna a stodola vypadají jak ze starých románů. Na dodržení řemeslných postupů starých 300 let si při renovaci jeho zachránce a místní starosta Jindřich Holub dává hodně záležet.

Tématem dnešního představení byl příjezd oddílu císařských vojsk. Vojáci ve vsi sháněli proviant. Prohledali statek a sebrali všechno jídlo, marně se sedlák Michal bránil. "Dřív by to dopadlo hůř," řekl Holub. Statek by nejspíše zapálili, sedláka zabili.

Inspiraci na záchranu a oživení památky hledá svérázný starosta ve starých knihách a románech. Žádné atrakce ale na dvoře nechce. "Tady bylo chudo, skromno, ukazujeme, jak to tehdy skutečně vypadalo, aby si lidi vážili toho, jak se dnes dobře mají," vysvětlil.

I příběh byl téměř autentický. Záznamy o řádění vojsk v Pohledi sice nikde nejsou, ale po třicetileté válce tam zůstaly asi čtyři grunty pusté, jen tři řádění vojsk přečkaly.

Rod Michalů sídlil na statku od roku 1591. V roce 1788 Václav Michal statek od vrchnosti vykoupil za 195 zlatých. Za socialismu statek užívalo místní zemědělské družstvo a začal chátrat. V roce 2000 ho od posledního majitele Karla Michala koupila obec. Dnes již opravený objekt oživuje i chov hospodářských zvířat původních českých plemen.

Veřejnosti byl skanzen zpřístupněn před třemi roky. Návštěvníci sem přicházejí mimo sezonu i na vánoční a velikonoční svátky, kdy bývá dobově vyzdoben. Letos poprvé se zde slavila i svatojanská noc.