Vzhledem k sobotnímu datu s třemi sedmičkami slavnost u hostince Na Hrdé Vsi začala symbolicky v 17:17. Desítky účastníků vzdávaly Kocourkovi hold s půllitrem piva v ruce a se zpěvem. Stejně jako loni byla odhalena pamětní deska, která připomíná, kde jeden z nejznámějších Brňanů ve stejný den před 16 lety zemřel.

Ani druhá pamětní deska nebude umístěna na zdi, ale bude uložena v hostinci, v němž Kocourek sedával, když ve Víru s přáteli trávil dovolené. "Pamětní desku budeme odhalovat každý rok, ale nikdy nebude viset," řekl organizátor Karel Popelka ze Sdružení dobré nálady.

Připomněl tím spory, které se v minulém roce rozvířily kvůli odhalení první desky. Nelíbila se někdejšímu Kocourkovu asistentovi Františku Kocmanovi ani manželce Ludmile Kocourkové. Kvůli neshodám se někteří umělci nezúčastnili ani dnešní slavnosti ve Víru. Popelka tvrdí, že se pouze snaží upozornit na to, co Kocourka spojovalo s tímto regionem.

Mezi desítkami hostů se objevil i dvacetinásobný mistr světa v kolové Jindřich Pospíšil. S Kocourkem se setkal několikrát. Nejvíc si ho užil tehdy, když s bratrem Janem ukončovali svoji mimořádně úspěšnou sportovní kariéru. Benefičního turnaje se kromě jejich zahraničních soupeřů zúčastnil i Franta Kocourek, aby se postaral o zábavu.

"Nejlepší bylo, když jsme na závěr byli požádáni o to, abychom ohýbali ocelovou tyč, kterou měl Franta uchopenou v zubech," vzpomíná Pospíšil. Bratrská dvojice mu tehdy vyvedla čertovinu a tyč ohýbala nahoru, v opačném směru, než si Kocourek přál. "Nemohl na nás zapomenout. Říkal, potvory, já vám to vrátím. Ale bohužel, už jsme se toho nedočkali," uzavřel.

František Kocourek se narodil v Brně-Řečkovicích v roce 1947. Proslavil se jako muž mnoha talentů, jako recesista, herec, sportovec, znalec brněnštiny - takzvaného hantecu, i jako silák. V zubech utáhl vagon, nechával se pod dřevěnou deskou přejet autem, o prsa rozbíjel balvany a trhal telefonní seznamy. Srdce ho nečekaně zradilo při obědě ve Víru 7. července 1991.