To byla jen jedna z desítek zajímavých informací, které se dozvěděli návštěvníci o víkendu na nádvoří hradu Lipnice. Se svým vzdělávacím projektem Faber, který se zabývá živoucí historií, sem přijel Vladimír Pěnkava, alias převtělený Karel IV.

Kráva není nadávka

V šesti hodinových představeních se lidé například dozvěděli, že „kráva“ a „svině“ nebyly ve středověku nadávky, ale velmi cenná domácí zvířata, že holomek byl dnešní puberťák a že zatímco urození muži měli levobočky, sprostý lid parchanty. „Snažíme se výklad přizpůsobit publiku, i když pro menší děti není ideální. Víc si z něj odnesou školáci a dospělí,“ vysvětlil Pěnkava.

Ten při hovoru často vtipkuje a využívá lidí z publika, takže mladá slečna se rázem může stát jeho o třicet let mladší manželkou, nebo mladík se mávnutím proutku mění na jeho syna Václava.

Chtěli ho otrávit

Císař nechal lidi však nakouknout i do míst, kam se nikdo ve středověku nedostal. Nejen, že odhodil svůj drahý z brokátu ušitý šat, ale ukázal i spodní košili a středověké „trenýrky“. Také jeho fraucimor nebyl stydlivý a ukázal to, co nosí pod sukněmi. Pak se císař, který měl podle historiků ztepilou postavu dnešního kulturisty, nechal odít do brnění a na koni ukázal, jak se účastnil turnajů.

Že se však nebál ani milostných bojů, dokazují nejen jeho čtyři manželky, ale i řada milostnic, několik levobočků a kapavka, kterou si přivezl z Itálie. Tam se ho hned zpočátku snažili otrávit. „Naštěstí jsem se připravoval na biřmování, a proto se postil,“ vysvětlil Karel IV., jak unikl jisté smrti.

Protože byl však císař přítelem vzdělanosti, ukázal publiku středověkou školu a její hlavní učební metodu – rákosku. Vysvětlil, jak se z kůže vyráběl pergamen, jak se osekávaly trámy, řezala prkna nebo jak se léčilo.

„Lékaři věřili, že krev vzniká z jídla. Kdo tedy hodně jedl a málo přemýšlel, měl zkaženou krev, kterou bylo třeba vypustit,“ prozradil. Ukázal i středověké brýle nebo hru kuželek, kdy se však neužívala na srážení hranolových kuželek koule, ale klacek.

„Moc se mi to líbilo, spoustu věcí jsem ani netušila. Nemám velký historický přehled, takže mi to pomohlo,“ řekla z publika Petra Zachová z Prahy.