K němu se přidává většina větších měst v České republice, aby upozornila na své kulturní a historické poklady.

V Havlíčkově Brodě bude dopoledne i odpoledne probíhat na Havlíčkově náměstí program plný hudby mladých muzikantů, od 14 hodin nebude chybět historický průvod městem, šermíři, kejklíři, historický tanec a hudba i dobová krčma.

Podepíší smlouvu s městem Brixen

„V rámci tohoto dne bude podepsána i oficiální partnerská smlouva s jihotyrolským městem Brixen, s ním nás spojuje osobnost Karla Havlíčka Borovského,“ řekla starostka Brodu Jana Fischerová.

V Havlíčkově Brodě však bude i v 9.30 hodin otevřena výstava v Muzeu Vysočiny, v 16 hodin se uskuteční posvěcení vitráží Jana Exnara a loutnový recitál Jindřicha Macka a zpěvačky Pavly Fendrichové v kostele sv. Vojtěcha.

Ke Dni evropského historického dědictví se na Havlíčkobrodsku připojuje například i Přibyslav, kde budou otevřeny všechny výstavy, kostel a středověká chodba.

Dalším městem Vysočiny, které se samozřejmě ke Dni evropského kulturního dědictví připojuje, je i krajské město Jihlava.

V sobotu od rána bude v Jihlavě probíhat Trh řemeslné výroby na Masarykově náměstí. Na padesát trhovců v dobových kostýmech a dobových stáncích předvede příchozím svá umění. Lidé se tak mohou těšit na celou škálu řemesel, jako jsou látkoví maňásci, modelování vizovického těsta, výrobu náušnic, kamenosochařství, paličkování, vazbu květin, vyšívání, soustružení dřeva nebo výrobu svíček a trdelníků. Chybět nebude ani malba na sklo, tkaní, ruční tisky na textil a mnoho dalších prací.

Také je připraveno občerstvení nejen ze staročeské kuchyně v podobě masa na rožni, ručně nakládaných sýrů, medoviny, piva a dalších pochutin. Trh potrvá do 18 hodin.