Známá folková skupina vystoupí v Havlíčkově Brodě a v Pelhřimově

Spirituál kvintet se jako jediná česká folková kapela může pochlubit tolika úspěchy. Na pódiu si spolu s touto skupinou zazpívali Pete Seeger, Václav Havel či George Bush starší.

Skupina hrála i pro prezidenta Billa Clintona a první dámy mnoha států. Především však hraje už přes čtyřicet let pro potěšení široké veřejnosti doma i v zahraničí.

Spirituál kvintet byl založen na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Bylo to mužské kvarteto, jehož členy byli Ivo Macha, Miroslav Keller, Miloslav Kastelovič a Jiří Tichota. Původní název byl do roku 1962 „Spirituál kvartet“.

Střídání členů

Skupina se několik let potýkala s častým střídáním členů, jejichž většina emigrovala za totality do zahraničí. Až v roce 1969 vznikla úspěšná sestava v čele s Karlem Zichem a Jarkou Hadrabovou.

Skupina se v té době usadila na nové scéně divadélka Atelier a natočila řadu desek. Na čas vystupovala s pozdější skupinou Toronto, pozdějšími Brontosaury, a bratry Janem a Františkem Nedvědovými.

Vystoupili i 23. listopadu 1989 na balkoně Melantrichu při revolučních událostech v Praze.

Po smrti Karla Zicha v roce 2004 byla do té chvíle šestičlenná skupina doplněna Jiřím Holoubkem. Od té doby koncertuje Spirituál kvintet opět v plné síle a letos vydal reedici starších nahrávek na CD.

Další vystoupení je naplánováno na úterý 27. listopadu v kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě.