Vydána je u příležitosti Roku Jaroslava Haška, neboť od narození autora Dobrého vojáka Švejka uplyne letos 125 let a zároveň uplynulo 85 let od jeho smrti.

Autorem medaile je pražský sochař Michal Vitanovský. Medaile s hladkou hranou vyrobená má průměr 50 milimetrů a váží 42 g.

Ražbu zajistila Česká mincovna Jablonec nad Nisou a emisi medailí pokřtí účastníci mezinárodní konference nazvané Hašek a Švejk – součást světového myšlenkového kontextu, která se koná v hostinci U České koruny. Tam také vznikla největší část Haškova díla o vojáku Švejkovi, které bylo přeloženo do šedesátky jazyků.

Křest spolupořádá Regionální sdružení Syndikátu novinářů Vysočina a Klub novinářů. Na konferenci se dostaví především překladatelé Haškovy tvorby do cizích jazyků, například z Číny, Finska, Maďarska, Německa, Ruska, Španělska a dalších zemí, ale i významní hosté z celého světa, kteří mají z nějakého důvodu k Haškovi či Švejkovi blízko.

V programu konference nechybí procházka Památníkem Jaroslava Haška, prohlídka hradu, pieta u hrobu spisovatele nebo odhalení základního kamene pomníku Jaroslava Haška.