Až do zvednutí plátna si zřejmě myslel, že budoucí socha bude jeho… Socha Jaroslava Haška tu bude odhalena 26. července v rámci Haškovy Lipnice. Přítomné asi nepřekvapilo, že funkci kamenného piedestalu zatím zastal padesátilitrový pivní sud a pípa.

V takovém humorném duchu se nese třídenní mezinárodní konference haškologů, která dnes končí. Koná se u příležitosti 125. výročí narození Jaroslava Haška a 85. výročí jeho úmrtí. Na Lipnici ji svolal jeho vnuk Richard. Na programu haškologů, literárních vědců, překladatelů jeho díla a jeho příznivců byla mimo jiné řada referátů, představení pamětní medaile Jaroslava Haška nebo návštěva Památníku Jaroslava Haška.

Právě ta se odehrála včera odpoledne a haškologové mohli jako první obdivovat znovuobnovenou expozici Památníku. Na jeho reinstalaci získalo havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny 100 tisíc korun. „Výstavu jsme doplnili novými předměty a nechali jsme udělat repliku rakousko–uherské uniformy,“ prozradil ředitel muzea Jiří Jedlička. Muzeum zajistilo i ukázky z filmu Dobrý voják Švejk s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli, které v Památníku na turisty čekají na DVD.

Kromě celé řady hostů dorazil do Lipnice i další vnuk slavného předka: Josef Lada. Jeho děd nakreslil nesčetně oblíbených ilustrací i k Haškovu vojáku Švejkovi. „Jak byli naši dědové přátelé, tak jsme přátelé i s Richardem Haškem. Stýkáme se pravidelněji od doby, kdy se na plný úvazek zabývám dílem svého dědy, tedy asi čtrnáct let,“ prozradil.

S Haškem a jeho Švejkem se setkal záhy, jeho maminka byla dcerou Josefa Lady, takže množství ilustrací viděl doslova denně. Do jisté míry je podobně jako Richard profesionální vnuk. „Tím, že vlastním autorská práva, zaobírám se dědovým odkazem trochu na jiné úrovni, ale jakmile máme nějaké společensko–kulturní povinnosti, tak se chováme tak, abychom neudělali ostudu sobě, a hlavně svým slavným předkům,“ dodal.