Termín stanovili na 9. května od 9 hodin ráno na brodském náměstí. A dokonce se jim na něj podařilo získat peníze z evropských fondů, což je zatím věc mezi studenty nevídaná.

Květa Rauerová, Lenka Půžová, Tereza Machovcová a Iveta Vopálková se inspirovaly loni na Majálesu v Humpolci a chtěly vyzkoušet jeho pořádání před výročím 275 let, které oslaví gymnázium za dva roky. „Před třinácti lety majálesy pořádala Petra Kruntorádová, ale když odešla, tak to upadlo. Doufáme, že po nás tu tradici někdo převezme,“ řekla Květa Rauerová.

Loni koncem roku podala děvčata žádost o dotaci k organizaci Mládež v akci, ale teprve v půlce dubna se dozvěděla, že peníze dostanou.

Královna a král ozdobí dopoledne

„Zkoušely jsme i sponzory, ale tolik, kolik potřebujeme, bychom asi dohromady nedaly. Nejnákladnější jsou kapely, město nám půjčilo náměstí zdarma, podium jsme sehnaly levně, ale kapely zadarmo hrát nebudou,“ vysvětlovala Květa.

Kromě vystoupení kapel děvčata napadlo uspořádat ještě lampiónový průvod, aby přilákala i menší děti s rodiči. V přestávkách mezi hudbou pro ně připravují soutěže. Pro část studentstva bude určitě nejvýznamnější částí majálesu volba královny a krále. „Chtěli jsme, aby spolužáci vybrali mezi s sebou nejoblíbenějšího studenta a studentku,“ doplnila Lenka Půžová.

Tento týden měly z jednotlivých tříd vzejít nominace nej studentů, jejich jména se nahází do urny a podle počtu hlasů se vyberou asi tři páry nejoblíbenějších.

„Ty se pak utkají na náměstí v soutěžích. Budou muset ukázat, že na to mají být králem a královnou,“ doplnila další studentka aktivní čtyřky. Pár dalších lidí ze sekundy děvčatům pomáhá třeba s tombolou, webovými stránkami a podobně. „Asi moc nevěřili, že budeme schopny to dát dohromady a uspořádat. Teď když vidí, že to frčí, tak se snaží třeba sehnat alespoň sponzorské dary,“ dodala Květa.

O grant žádala děvčata poprvé a vyplňování žádosti jim dalo dost práce. „Měla patnáct stránek a na každé straně bylo víceméně jedno a to samé.

Vždycky šlo jen o to, jak jsme to okomentovaly – na co chceme peníze, proč to pořádáme. Kolikrát stačilo přehodit pořadí slov nebo slova obměnit, ale než jsme na to přišly, bylo to opravdu těžké,“ prozradila Lenka.

Tři tisíce šest set euro za tu práci ale stálo. Velkou oporou jim byla třídní učitelka a ředitel Milan Novák, který je přesvědčoval, že to zvládnou a že jim škola pomůže. Pomoc budou děvčata potřebovat, škola jim bude muset půjčit prostředky, než dostanou peníze z dotace.