O lásce se bude nejen číst v cyklu autorských čtení, bude se o ní i mluvit.....

Tradiční záležitostí budou prezentace nových knih, besedy se známými spisovateli, autogramiády, výstavy nebo přednášky. Udělovat se budou pochopitelně i významné ceny – Jiří Grygar předá cenu České astronomické společnosti Littera Astronomica, a oceněny budou i nejkrásnější knihy v oblasti beletrie, naučné, dětské a politické literatury.

Veletrh se nebude odehrávat jenom na Ostrově, ale také v krajské knihovně, galerii a muzeu. „Zájem pořadatelů o doprovodné programy letos výrazně převyšuje prostorové možnosti veletrhu,“ prozradila ředitelka knižního veletrhu Markéta Hejkalová. Není se čemu divit, vždyť už nyní je přihlášeno přes 160 nakladatelů, jejichž zboží každoročně chodí nakupovat přes 12 tisíc lidí.

Knihy z univerzit

A jaké můžete letos čekat novinky? „Slíbenu mám velkou účast univerzitních nakladatelů – kromě nakladatelství Karolinum, Vutium a Univerzity Palackého, které zde vystavují pravidelně, se letos nově představí nakladatelství Masarykovy univerzity, nakladatelství Akademie múzických umění z Prahy a nakladatelství JAMU z Brna,“ dodala ještě pro Havlíčkobrodský deník ředitelka Markéta Hejkalová.

Seznam všech přihlášených nakladatelů, kontaktů na ně i nových knih mohou lidé hledat na celoroční obdobě veletrhu, na internetové adrese: www.virtualniveletrh.cz.

Ochutnávka z letošního programu:

V pátek se otevře veletrh ve 12 hodin a trvá do 19. Nakladatelství Fragment představí 3D knižní katalog, který si prohlédnete pomocí speciálních brýlí. Ve 14 hodin začne cyklus PEN klub čte o lásce. V 16 hodin se rozjede autogramiáda knihy Ludvíka Vaculíka Petr má medvěda nebo co. O hodinu později začne vernisáž výstavy Josefa Palečka v galerii a v 18.45 hodin startuje v poetickém podkroví Kavárny U Notáře koncert básníka a písničkáře Jiřího Dědečka.
V sobotu začne veletrh v 9 hodin a potrvá do 17. V 10 hodin začne autogramiáda Jiřího Stránského, který bude pak číst ze své knihy Zdivočelá země. V 11 hodin vypukne autogramiáda Hany Pražákové, která napsala třeba knihy Nadějí tu žijem nebo Dobrý den Brno. V tutéž dobu začíná také autogramiáda Zdeňka Svěráka.
V 11.30 hodin budou vyhlášeny výsledky soutěžte Dopište Obermannovou a právě Irena Obermannová pak bude od 14 hodin číst o lásce ze své knihy Normální zázraky. Tradiční setkání s Michalem Vieweghem je připraveno na 15 hodinu a číst bude z Románu pro muže.