Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: V Brodě vyhlásili nejlepší knihovny

Havlíčkův Brod - V sále havlíčkobrodské Staré radnice bylo ve středu dopoledne cítit napětí. Krajská knihovna Vysočiny totiž ocenila šestnáct nejlépe pracujících neprofesionálních zaměstnanců knihoven z celého území kraje Vysočina. Na 7. ročníku Malé knihovnické slavnosti nechyběl ani bohatý kulturní program.

26.11.2008
SDÍLEJ:

Anežka Králová, jež se knihovnické činnosti věnuje už jednapadesát let, získala pro knihovnu v Příjemkách na Chotěbořsku titul, „Knihovna Vysočiny roku 2008“.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Z havlíčkobrodského okresu si cenu odnesla knihovnice Anna Veselská z kunemilské knihovny, Anežka Králová z Příjemek a Marie Koubková z Radostína.
Právě Anna Veselká byla z titulu velice překvapena. „Vůbec jsem to nečekala, protože jsem už jedno ocenění v roce 2002 dostala. To byla tehdy Knihovna roku v rámci okresu Havlíčkův Brod,“ nadšeně se svěřila.

Veselská zároveň připomněla, že k práci knihovnice se dostala přes svou učitelskou dráhu. „V naší obci, kde je sto jedenáct obyvatel, stála knihovna na místě bývalé základní školy. Měla jsem k tomu opravdu blízko,“ dodala. Knihovnice zároveň připustila, že i práce v malé knihovně není jednoduchá. „Člověk se musí pochopitelně vzdělávat, jezdit na porady a hlavně pracovat s lidmi. To znamená, že chodíme za důchodci, děláme vítání občánků v rámci knihovny a připravujeme nejrůznější akce,“ popsala.

V kunemilské knihovně mají také uloženou místní kroniku. „Ta se však řadu let nezapisuje, což je škoda,“ říká. Zároveň ale podotýká, že dostala pozvánku z Muzea Vysočiny, kde má probíhat školení o tom, jak správně doplnit kroniku. „Bude to sice nadlidský úkol, ale chci se do něj pustit,“ odhodlaně tvrdí Anna Veselská. Na otázku, jaká je její nejoblíbenější kniha, odpověděla Veselská hbitě. „Je to Jana Eyrová.“ Jako správná knihovnice pak v zápětí dodala, že má mnoho oblíbených knih.

Jiří Svoboda

Knihovnice Anežka Králová: Děti číst nepotřebují, dospělí se honí za penězi

Jednou ze služebně nejstarších neprofesionálních knihovníků, oceněných při příležitosti letošní Malé knihovnické slavnosti, je Anežka Králová. Svému malému knižnímu království v obci Příjemky u Chotěboře vládne neuvěřitelných 53 let. Bývalá úřednice zemědělského nákupu a tajemnice místního národního výboru se osobně podílela na osamostatnění obce Příjemky v roce 1957.

Jelikož byla od dětství náruživou čtenářkou, v nově vzniklé obci se musela hned zřídit knihovna, v jejímž čele stanula. Od té doby každý týden v pátek večer poskytuje služby místním četbychtivým občanům.

V současné době nabízí místní knihovna 390 titulů, je vybavena počítačem s připojením k internetu. Anežka Králová si pochvaluje spolupráci chotěbořské knihovny. „Když cokoliv potřebuji, zavolám a oni mi to ochotně a rychle pošlou.“

Zájem o půjčování knih se však v současnosti prudce snižuje napříč všemi věkovými skupinami čtenářů. „Děti číst nepotřebují. Dřív sháněly povinnou četbu, dneska si všecko najdou na internetu. Referáty, čtenářský deník a tak. A počítač mají všichni doma, ten náš je tu zbytečný,“ říká Anežka Králová.

Podle ní navštěvují místní knihovnu nejvíce starší ženy, žádají „harlekýnky“ a podobné tituly červené knihovny. „Ostatní dospělí si půjčovat knížky nechodí, potřebné informace najdou na internetu a ten mají, jak jsem říkala, všichni doma. A místo, aby si udělali čas potěšit se pěknou knížkou, radši se honí za penězi,“ uzavírá posmutněle paní Králová. A co ona sama nejraději čte? „Nejraději mám historické romány, a hlavně knížky spisovatelky Javořické,“ prozrazuje aktivní stařenka.

Magdaléna Pecnová

26.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení