Z havlíčkobrodského okresu si cenu odnesla knihovnice Anna Veselská z kunemilské knihovny, Anežka Králová z Příjemek a Marie Koubková z Radostína.
Právě Anna Veselká byla z titulu velice překvapena. „Vůbec jsem to nečekala, protože jsem už jedno ocenění v roce 2002 dostala. To byla tehdy Knihovna roku v rámci okresu Havlíčkův Brod,“ nadšeně se svěřila.

Veselská zároveň připomněla, že k práci knihovnice se dostala přes svou učitelskou dráhu. „V naší obci, kde je sto jedenáct obyvatel, stála knihovna na místě bývalé základní školy. Měla jsem k tomu opravdu blízko,“ dodala. Knihovnice zároveň připustila, že i práce v malé knihovně není jednoduchá. „Člověk se musí pochopitelně vzdělávat, jezdit na porady a hlavně pracovat s lidmi. To znamená, že chodíme za důchodci, děláme vítání občánků v rámci knihovny a připravujeme nejrůznější akce,“ popsala.

V kunemilské knihovně mají také uloženou místní kroniku. „Ta se však řadu let nezapisuje, což je škoda,“ říká. Zároveň ale podotýká, že dostala pozvánku z Muzea Vysočiny, kde má probíhat školení o tom, jak správně doplnit kroniku. „Bude to sice nadlidský úkol, ale chci se do něj pustit,“ odhodlaně tvrdí Anna Veselská. Na otázku, jaká je její nejoblíbenější kniha, odpověděla Veselská hbitě. „Je to Jana Eyrová.“ Jako správná knihovnice pak v zápětí dodala, že má mnoho oblíbených knih.

Jiří Svoboda

Knihovnice Anežka Králová: Děti číst nepotřebují, dospělí se honí za penězi

Jednou ze služebně nejstarších neprofesionálních knihovníků, oceněných při příležitosti letošní Malé knihovnické slavnosti, je Anežka Králová. Svému malému knižnímu království v obci Příjemky u Chotěboře vládne neuvěřitelných 53 let. Bývalá úřednice zemědělského nákupu a tajemnice místního národního výboru se osobně podílela na osamostatnění obce Příjemky v roce 1957.

Jelikož byla od dětství náruživou čtenářkou, v nově vzniklé obci se musela hned zřídit knihovna, v jejímž čele stanula. Od té doby každý týden v pátek večer poskytuje služby místním četbychtivým občanům.

V současné době nabízí místní knihovna 390 titulů, je vybavena počítačem s připojením k internetu. Anežka Králová si pochvaluje spolupráci chotěbořské knihovny. „Když cokoliv potřebuji, zavolám a oni mi to ochotně a rychle pošlou.“

Zájem o půjčování knih se však v současnosti prudce snižuje napříč všemi věkovými skupinami čtenářů. „Děti číst nepotřebují. Dřív sháněly povinnou četbu, dneska si všecko najdou na internetu. Referáty, čtenářský deník a tak. A počítač mají všichni doma, ten náš je tu zbytečný,“ říká Anežka Králová.

Podle ní navštěvují místní knihovnu nejvíce starší ženy, žádají „harlekýnky“ a podobné tituly červené knihovny. „Ostatní dospělí si půjčovat knížky nechodí, potřebné informace najdou na internetu a ten mají, jak jsem říkala, všichni doma. A místo, aby si udělali čas potěšit se pěknou knížkou, radši se honí za penězi,“ uzavírá posmutněle paní Králová. A co ona sama nejraději čte? „Nejraději mám historické romány, a hlavně knížky spisovatelky Javořické,“ prozrazuje aktivní stařenka.

Magdaléna Pecnová