Účastníci páteční vernisáže překvapivě originální tvorby této umělkyně odcházeli ohromeni, co všechno dokáže křehká žena vymodelovat z těžké mokré hlíny a potom vypálit nebo zakouřit v otevřeném ohni venkovského ateliéru Hlíněná dílna Újezdec. Keramiku Krejzová dělá většinou technologií tzv. raku.

Jak vysvětlila ředitelka galerie Hana Nováková, raku bylo označením výsadní produkce jedné japonské rodiny, která dnes už v patnácté generaci vypaluje z hlíny misky a konvice pro obřadné pití čaje.

Výtvarnice Jana Krejzová publiku vysvětlila, že své modely zpravidla glazuje ještě před tím, než je vloží do přímého ohně (nikoli tedy do uzavřené keramické pece), v žáru přes tisíc stupňů Celsia vypálí a ještě do běla rozžhavené vyjme z plamenů, aby je prudce ochladila v pilinách, trávě, listí a vodě.

„Obchody jsou dnes plné keramického kýče, ale to, co vidím tady, mně bere dech. To je tvarem i duchem opravdové užitné umění,” poznamenala například Eliška Smýkalová z moravské Litovle, která na páteční vernisáž vstoupila z havlíčkobrodského náměstí čirou náhodou.

Ivo Havlík