Začala proto vydávat vlastní Chotěbořskou edici. „Chtěli jsme umožnit místním autorům se nějak realizovat. Jako bývalý pedagog vím, jak je těžké, když se třeba některá škola rozhodne vydat vlastní almanach,“ říká Petr Adam, vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu kraje Vysočina v Jihlavě. Jako bývalý pracovník městského úřadu v Chotěboři projekt zakládal a je tedy jeho pomyslným duchovním otcem.

Jak si město vybírá svoje autory? K tomu podle Petra Adama docházelo samospádem. „Když jsme loni vydávali Pamětní knihy města Chotěboře, setkali jsme se při té příležitosti i s verši Jiřího Boháče, které věnoval regionu Podoubraví. Jsou zajímavé a vtipné, proto jsme se rozhodli, že budou po Pamětních knihách druhým svazkem, který v Chotěbořské edici vydáme,“ upřesňuje Adam.

Financování publikací vydaných v Chotěbořské edici provádí podle Adama samo město. „Nezasahuje do něj kraj ani jiná instituce. Přáli jsme si, aby knihy měly jednotnou vazbu. To by se mohlo změnit v momentě, kdy by do projektu vstoupil někdo další, který by mohl požadovat, aby na obalu knihy bylo jeho logo nebo firma. Peníze získané z prodeje publikací financují vydávání knih nových,“ vysvětluje Adam. Chotěbořská edice není podle jeho slov žádný uzavřený projekt několika autorů.

„Pokud by město oslovil autor z Chotěbořska, který by mohl nabídnout zajímavou a čtivou tvorbu, našel by pochopení. Ovšem s tím, že i chotěbořská radnice má určitý dopředu připravený vydavatelský plán,“ upozorňuje.

Kronika i pohádky

Ročně město vydává tak tři až čtyři publikace. Letos například vyjdou v Chotěbořské edici pohádky spisovatelky Marty Urbanové, příští rok to budou soudobé chotěbořské kroniky.

„Já z Chotěboře pocházím, knihy regionálních autorů mám doma a čtu je rád. Podle zájmu a ohlasů má Chotěbořská edice oblibu i mezi veřejností,“ dodává Jiří Imramovský, vedoucí odboru školství a památkové péče městského úřadu v Chotěboři, který po Petru Adamovi převzal péči o regionální autory.