„Bude to turistické zařízení – lavice,“ uvedl starosta Pohledu Milan Klement.

Jeden z konců kmene zdobí mužský obličej, jehož vlasy a vousy se táhnou po celé délce plastiky. „Viděl bych ho jako dobrého ducha pohledského parku. Kmen, ze kterého ho dělám, odtamtud pochází,“ přiblížil symboliku dřevořezby její autor, Josef Špicl z Pohledských Dvořáků. Na plastice pracuje od konce května. Trápí ho ale deštivé počasí.

Duch dřeva a Otevřená kniha

Zdobená lavice, která ponese jméno Duch dřeva, nabídne pět míst k sezení.

Už o víkendu pětadvacátého a šestadvacátého července by měla o místní pouti sloužit domácím i návštěvníkům obce. Umístěna bude před pohledskou farou, obličejem do aleje.

Bohatou klášterní minulost Pohledu připomene s největší pravděpodobností i další dřevořezba, nazvaná Otevřená kniha. Kniha obrácená hřbetem nahoru bude vyrobena z lipového dřeva a také nabídne místa k sezení u pohledského kostela.

„Rád bych ji zrealizoval ještě letos,“ řekl Špicl, který je původním povoláním ekonom a řezbářství se věnuje ve svém volném čase zhruba pět let.
Svatá rodina

Inspirovala ho díla brodského sochaře Radomíra Dvořáka. „Když jsem viděl jeho sochy řezané motorovou pilou, řekl jsem si, že to prostě musím zkusit,“ vzpomíná, jak se z něj stal řezbář samouk.

Josef Špicl vytvořil například sousoší Svaté rodiny betléma, který lidé mohli vidět na havlíčkobrodském náměstí. Většina jeho děl ale zdobí především soukromé zahrady.

Jeho řezby by u pohledského kostela měla doplnit informační tabule s malovanou mapou okolí obce. Dřevořezby a informační tabule přijdou na pětapadesát tisíc korun. Obec na tento projekt dostala od kraje z Fondu Vysočiny dvaadvacet tisíc korun.

Zuzana Klementová