Autorem výstavy je Sons, neboli sdružení nevidomých a slabozrakých, kterých je jenom na Havlíčkobrodsku několik desítek. „Nejsme organizace, která za nevidomé rozhoduje a jedná, ale nevidomí občané, kteří rozhodují a jednají sami za sebe,“ zdůrazňuje předsedkyně Sons na Havlíčkobrodsku Hana Fikarová.

Sons zajišťuje svým členům přístup k informacím, radí jim, jak se naučit pohybovat ve světě nevidomých. Pokouší se svým členům hledat i zaměstnání a zabývá se výcvikem vodících psů pro nevidomé. Žít ve tmě neznamená tápat a být odtržený od života. Proto Sons provozuje různé kluby, kde učí nové členy, jak se naučit ve tmě žít, ale přitom jen kolem sebe netápat.

Návštěvníci výstavy se mohou seznámit i s výtvarnou činností nevidomých, ať už to jsou zdobené perníčky, keramiky, výrobky z proutí nebo papíru.
Není náhodou, že činnost sdružení nevidomých a slabozrakých prezentuje právě Krajská knihovna Vysočiny. Již léta podle Hany Fikarové knihovna se sdružením zdrakově postižených aktivně spolupracuje.

Poskytuje jim například širokou možnost seznámit se s literaturou klasickou i současnou prostřednictvím zvukových knih, cédéček a dalších pomůcek, a to zcela zdarma.