V pátek v osmnáct hodin vystoupí Ondřej Jiráček z jihlavské tvůrčí skupiny De Facto Mimo se svým autorským představením Srdcetep. Od sedmi se promítají dokumentární filmy z cyklu Soukromé století režiséra Jana Šikla nazvané Líbám tě a miluji a Král Velichovek.

„Očekáváme, že jedním z taháků festivalu bude páteční vystoupení divadelního souboru Muzikál Přibyslav,“ řekla předsedkyně Občanského sdružení Kolonka Michala Pohořelá. Přibyslavští přijedou s westernovým muzikálem Parta prima pistolníků aneb Pocta rodokapsům. Hrát začnou v devět večer.

Sobotní program odstartuje ve dvě hodiny odpoledne vernisáží výstavy Rudolfa Šmída, který představí svou sérii fotografií nazvanou Home made traktory. K vidění bude také jeho krátký autorský film Strašáci v pohybu.

Zabaví dospělé i děti

Děti se mohou těšit na dílnu animace, která začíná ve tři odpoledne. Rozpohybují v ní kameny, květiny i hrnce. Svá dílka budou promítat v podvečerním programu. „Loni jsme vyzkoušeli výtvarnou dílnu, letos jsme vymýšleli něco dalšího. Děti jsou rády, když se mohou do něčeho zapojit,“ popisovala Pohořelá.

Ve čtyři hodiny odpoledne zahájí své vystoupení soubor jihlavských gymnazistů Ochotní pro cokoli se svou hrou Zoufalci to zNaí. Za hodinu po nich předvedou své umění břišní tanečnice. O půl šesté začne autorské čtení Petra Pádivého.

V osmnáct hodin se diváci stanou svědky šermířských klání, ve kterých se utkají členové Společenství ohně a šermu AD INFINITUM.

V osm hodin vystoupí zpěvák Mário Bihári a kapela Bachtale Apsa, po nich zahraje k tanci i poslechu skupina Pharamis. O finále večera se postará společenství AD INFINITUM, které o půlnoci předvede ohňovou show.

Tato skupina bude celé sobotní odpoledne předvádět krátká vystoupení. V jejím dobovém stanu si návštěvníci festivalu budou moci prohlédnout zbraně a zbroj, pro děti bude připravena lukostřelba. Skupina se bude starat také o občerstvení účastníků. Kromě tradičního guláše nebo langošů nabídne například staročeské placky.

Festival se koná za každého počasí. Příští rok by pořadatelé akci rádi pozměnili. „Shodli jsme se na tom, že je potřeba festival udělat nově. Máme pocit, že se tato forma vyčerpala, připadá nám to už jako rutina,“ popisovala motivace organizátorů Pohořelá. Akce by měla do budoucna dostat komornější ráz. O konkrétní podobě festivalu se rozhodne v následujícím půl roce.

Zuzana Klementová