Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kniha pověstí představí neznámé příběhy

Havlíčkův Brod - Celých patnáct let shromažďovali Pavel Rous z brodského Muzea Vysočiny a ředitel Státního okresního archivu Havlíčkův Brod Ladislav Macek podklady pro rozšířené vydání knihy brodských pověstí.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Skrývá Kašičkovský dům v Havlíčkově Brodě poklad, nebo ne? Foto: Zuzana Klementová

"Princip této knihy spočívá v tom, že jsme vzali beletrizovanou pověst a snažili jsme se ji očistit, abychom našli její v uvozovkách racionální jádro. V komentářích jsme se snažili toto jádro dosadit do soudobých souvislostí,“ popisoval Ladislav Macek.

Autoři usilovali o to, aby kniha byla přístupná běžnému čtenáři a zároveň mohla sloužit jako podklad pro další vědecký výzkum. „Chtěli jsme také reagovat na část knižní produkce, která je věnována pověstem. Autoři často deformují historické jádro pověstí, staré příběhy jim slouží pouze jako předloha k uplatnění vlastní literární fantazie,“ řekl Rous. Historici doufají, že se jejich kniha stane jedním z pramenů pro monografii o historii města, která Havlíčkovu Brodu dosud chybí.

Nové vydání knihy obsahuje 43 pověstí a historek. Je rozšířeno o téměř neznámé pověsti z přelomu 19. a 20. století. Při přípravě knihy se badatelé dočkali i několika zajímavých překvapení.

Zakopané poklady i kaple Svatého grálu

„Do prvního vydání knihy jsme zařadili pověst o pokladu v brodském Kašičkovském domě, kterou jsme zaznamenali z ústního podání a která nikdy před tím nebyla publikována,“ vysvětloval Rous.

Dosud nevyzvednutý poklad tu má být ukryt již od pobělohorských dob. Při přípravě druhého vydání objevili historici informace o tom, že v tom samém domě byl zakopán poklad i v roce 1866, kdy se k Brodu blížila pruská vojska.

Tehdejší majitel domu asi vůbec netušil, že ve svém obydlí ukrývá už druhý poklad. Jakmile zjistil, že pruská vojska nebudou drancovat, cennosti schované pod podlahou vyzvedl.

Badatelé již mají vyhlédnuté pověsti a zkazky, které by se mohly objevit ve třetím vydání této knihy. „Existuje pověst, která tam není, protože k jejímu zpracování není dostatek podkladů. Je to pověst o kapli Svatého grálu,“ přiblížil plány autorů Rous.

Kapli asi navštívil i Richard Wagner

Kapli, která měla být v suterénu Štáflovy bašty, údajně navštívil i slavný hudební skladatel Richard Wagner. Ačkoliv o ní není zmínka v žádných pramenech a ani průzkum Štáflovy bašty její existenci nepotvrdil, legenda žije dál. Na letošních brodských Dnech evropského dědictví byla dokonce jako kaple svatého Grálu označena kaple svatého Kříže pod kostelem Nejsvětější Trojice.

Kniha Havlíčkův Brod v pověstech a historii bude slavnostně představena v pátek 9. října na brodském Podzimním knižním veletrhu.

Zuzana Klementová

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení