Slavnost, na níž jsou oceňovány neprofesionální knihovny z celého kraje, se v Brodě konala již osmým rokem.

Z celkového počtu 565 zařízení vybrali organizátoři šestnáct, které za jejich práci ocenili. Poprvé zde získala titul Knihovna Vysočiny i školní knihovna. Tou se stala knihovna v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.

Městskou knihovnu v Lučici vede již úctyhodných osmatřicet let Hana Šotolová, pro kterou bylo za celou dobu jejího působení nejtěžší čtyřikrát se stěhovat.

Málo čtenářů

„Knihovnu jsem přebírala v roce 1971 a stěhovala jsem ji čtyřikrát! To bylo asi to nejhorší,“ usmívá se sympatická žena. I přes svůj optimismus a dobrou náladu ale přiznává, že současný nedostatek mladých čtenářů se dotkl i knihovny v Lučici.

„Nejhorší je teď pro knihovnu získávání mladých lidí. Máme totiž v Lučici i školní knihovnu, která je velmi dobře vybavená a děti tam chodí. Navíc má škola jen první stupeň, takže ti starší už nás také moc nenavštěvují, jezdí do města. Je spíš nutné hodně apelovat na rodiče. Ale pokud se doma celkově moc nečte, je to asi zbytečné,“ míní knihovnice.

Městská knihovna v Lučici má v současné době 103 čtenáře, ne všichni ale chodí pravidelně. Kromě výpůjčky knih se zde také pravidelně schází místní důchodci.

„Máme takový klub Nezmarů, jak se nazýváme. Sejdeme se vždycky první úterý v měsíci, kdy máme tak zvaný summit a připravujeme program na druhé úterý v měsíci, kdy máme další sezení. Zrovna minulý týden jsme měli Svatomartinské posezení, bylo to moc příjemné, vydařilo se to,“ popisuje Šotolová.