VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eva a Vašek: Zamilovali jsme se do starých muzikantů

Havlíčkův Brod – Prodali statisíce desek, skoro denně je vídáme na televizních obrazovkách v teleshoppingu, jejich koncerty bývají vyprodány. O kom je řeč?

30.11.2009
SDÍLEJ:

Eva a Vašek si pro brodské publikum nachystali pestrou paletu oblíbených písní ze svého širokého repertoáru.Foto: Michaela Kasalová

Václav a Eva Ševčíkovi jsou nejen pěvecká, ale i manželská dvojice. Jejich repertoár se skládá většinou ze starších hitů ve stylu lidových písní, šlágrů minulého století, které zlidověly. Většinu jejich příznivců tvoří starší generace, avšak mají své fanoušky i mezi vnoučaty svých skalních fandů.

Jedněmi milovaný, druhými zatracovaný pěvecký pár si nenechá zkazit chuť na to, aby rozdával radost svými písněmi nejen v Česku, ale i v různých koutech světa.

Máte raději větší koncerty, kde bývá mnoho lidí, nebo menší, kde se dá očekávat komornější atmosféra?
Vašek: Máme rádi, když je třeba tisíc lidí. To je z ekonomického hlediska výhodné hlavně pro pořadatele. Pro nás jsou však zajímavější koncerty do těch tří set lidí, kdy ta atmosféra je domácká, bližší.

Co vás nasměrovalo, že jste zvolili tento repertoár?
V: Ti lidé, kteří neví, co hrajeme, říkají, že jsme vyplnili mezeru, ale já už tuhle hudbu dělám čtyřicet let. S Evou hrajeme dvacet roků. Já jsem se ty písničky naučil od těch starých muzikantů. Zamiloval jsem si je, a Eva taky. Prostě máme rádi, když s námi zpívá publikum.

Jak byste tedy popsal styl, který hrajete, aby už nedocházelo ke škatulkování?
V: Nehrajeme dechovku, ale chápeme, že mladá generace to, co se jim nepozdává, nazve dechovkou. Přitom my hrajeme na jiné nástroje než dechovka. Ale stejné je to i u nás - vše, co mladí poslouchají, dělíme na dvě skupiny: techno a metal. Tohle je klasický generační problém.

Můžete to upřesnit, jaký generační problém máte na mysli?
V: Naše generace si bude odnášet melodické písničky a ta vaše rachot.

Je pravda, že se repertoárem obracíte spíše na starší posluchače?
V: Nás si publikum samo vyhledává. Někteří nám i písničky sami nosí a chtějí, abychom je hráli. A pokud se nám písničky zalíbí, tak se je naučíme.

Všímáte si, zda se v publiku objevuje i mladší generace?
V: Určitě, máme svoji klientelu mezi babičkami a jejich vnoučaty. Vypadla nám z toho taková ta střední generace porevoluční, která zahazovala vše lidové jako komunistické. Teď se mladší generace zase vrací k tradicím.

Proč si myslíte, že jste pro lidi tolik diskutabilní, někteří vás milují, jiní zatracují?
V: Protože my vnímáme nejen hudbu, ale i ekonomiku. Spoustě lidí se zdá divné, že jedeme hrát dva, sami si ozvučíme, nafilmujeme, pustíme video a k tomu zpíváme. Je v tom schovaná spousta profesí.

Děláte si tedy sami sobě i manažery?
V: Ano, jak už jsem zmínil, děláme si úplně vše sami, co se týká našich koncertů, stejně tak i hudby.

Máte malou dcerku, jak ona snáší neustálé cestování?
V: Příští rok v září půjde do školy, zatímco my budeme pracovat od pondělí do pátku ve studiu. Na koncerty budeme jezdit pouze v sobotu a v neděli. Pátky možná vyrazíme také.

Jak vnímá dění kolem vás?
V: Ona to vnímá jako každé dítě, jen má maminku a tatínka neustále na cestách. Často se ptá, kdy pojedeme do Brna, kdy do Ostravy, kdy do Berouna, kdy do Austrálie a že už jsme dlouho nebyli v Americe. (smích)

Na plesech hraje spousta dvojic podobných vám, proč myslíte, že zrovna vy jste tolik poutaví pro posluchače?
V: Vozíme ze zahraničí písničky. Navíc máme renomované textaře, patří mezi ně i Pavel Vrba. Také produkujeme i vlastní tvorbu.

Čím to je, že se vaše písničky lidem takhle vryly pod kůži?
V: Nehráli nás sice každý den v rádiích, ale my jsme vsadili na jinou cestu. Naše písničky zlidověly prostřednictvím cedéček.

Chodí vám, Vašku, nebo vám, Evo, milostné dopisy od fanoušků?
V: Tak oni ví, že jsme pár. Eva je přede mnou možná tají (smích), ale mně už nechodí.
E: Spíše nám od lidí chodí děkovné dopisy, že jsme jim udělali pěkný večer nebo že díky nám nasáli pozitivní energii. Ty nám chodí denně. My to poté dáváme na naše stránky, kde si to může každý přečíst.

Jak fakt, že jste slavní, vnímají vaši přátelé? Cítíte podporu, nebo se najde i pár závistivců?
V: Závist byla a bude, jako to je všude. My to tak nevnímáme, protože pro nás je přátelství o to složitější v tom, že trávíme až pětadvacet dní v měsíci na cestách.
E: Já bych řekla, že mezi přáteli ta závist ani není, ale mezi kamarády pak už třeba ano. Přátelé, ti vznikli z ježdění po naší vlasti. Samozřejmě jich není moc, ale kamarádů máme dost.

Míváte koncerty i mimo Českou republiku?
V: Třikrát jsme objeli celou zeměkouli, od Nového Zélandu přes Austrálii do Ameriky. V Evropě od Španělska po Norsko. Asie, ta nás nepřitahovala nikdy. Exotická pro nás byla poprvé Austrálie, nedovedli jsme si to představit.

Jak na vás působilo tamní publikum? Přeci jen, jiný kraj, jiný mrav.
V: My máme publikum všude stejné. V každé zemi, kterou navštěvujeme, žijí krajané, kteří mají rádi ty staré písničky, které hrajeme. Jsou rádi, když jim zahrajeme a oni si s námi mohou pobrukovat známe melodie. Dá se říct, že z devadesáti devíti procent jsme schopni splnit jakékoliv hudební přání.

Michaela Kasalová

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT