U vstupu je přivítají milé uvaděčky, které divákům do rukou vkládají program. Všichni se těší.

Na prknech, která znamenají svět, totiž předvede havlíčkobrodské Adivadlo svůj nejnovější kus. Hru Miroslava Horníčka Dva muži v šachu. Sál potemní, na pódium přichází poutník, který vtáhne diváky do děje. „Chodím na každé představení, konkrétně na tohle jsem se moc těšila,“ říká Miroslava Janáková z Havlíčkova Brodu.

Příběh na jevišti se odehrává za dlouholeté války, kdy se dva vojáci vzájemně zajmou, a drží se v šachu. Kromě hlavních postav Giacoma a Marcella, vystupují v komedii i dvě ženy, Bianca a Giulietta, které vojáky v jejich zajetí rozptylují.

Důvod k zamyšlení

Vystoupení se nese v příjemné a vtipné atmosféře, kdy občas diváci vyprsknou smíchy. Příběh není pouze obyčejná komedie, dotýká se i závažných témat, jež diváka nenásilně donutí se nad daným problémem zamyslet.

„Scénář je velmi náročný. Ačkoliv je to komedie, text je až filozofický, právě proto je těžší se ho naučit. Pro herce byl náročný i jeho rozsah. Ve hře hraje pouze pět herců, a scénář má šestapadesát stran,“ odhaluje režisér Zdeněk Stejskal.

Důležité však je, že ve finále má hra krásný a šťastný konec. Vojáci zjistí, že válka je vlastně zbytečná a že jsou na světě mnohem důležitější věci. Diváci si s sebou domů odnáší nejen příjemný zážitek, ale i pointu, kterou tato hra odhalila.

Michaela Kasalová