To v současné době dokončuje stálou expozici, která nese název právě Muzeum všemi smysly. „Chceme vytvořit živou expozici, která návštěvníkům nabídne víc než klasická výstava,“ vylíčil vedoucí kamenického muzea Petr Pech.

Vystavené věci si mohou i osahat

„Naším cílem je, aby se příchozí nemusel jenom koukat na vystavené věci, ale mohl si je i osahat a poznat je o něco podrobněji,“ pokračoval Pech.
Pojítkem celé expozice se stanou právě lidské smysly. V sekci hmatu si lidé budou moci prohlédnout dětské hračky ze sbírek Městského muzea v Kamenici nad Lipou.

„Nechali jsme si vyrobit i jejich repliky. Ty potěší hlavně nejmenší návštěvníky, kteří si s nimi budou moci pohrát,“ doplnil vedoucí Pech. V části věnované sluchu zase najdou své místo dva hrací strojky a flašinet.

Přinese jiný pohled, a také zájem turistů

Ty se v loňském roce dočkaly kompletní renovace. „Získaly zpátky původní vzhled a také ztracený hlas,“ popsal Petr Pech.

Zvuky ze strojků si návštěvníci poslechnou v audio koutku. Díky počítačové databázi se také seznámí s dalšími exponáty, které muzeum uchovává v depozitářích.

Stálá expozice zaplní tři místnosti. Jedna patří zraku. „Ta je otevřená od roku 2006,“ doplnil Pech.

Zbylé čtyři smysly se musí vejít do dvou místností. Práce pokračují podle plánu. S instalací výstavních předmětů se začne v dubnu. Pokud nenastanou nějaké komplikace, přivítá kamenické Muzeum všemi smysly první návštěvníky v sobotu patnáctého května.

„Slavnostní otevření stálé expozice spojíme s celorepublikovou akcí Muzejní noc,“ prozradil Pech.

Z dokončení expozice má radost také kamenický starosta Ivan Pfaur. „Jsem rád, že se nám po několika letech příprav konečně podaří stálou expozici zpřístupnit veřejnosti,“ sdělil Pfaur.

„Myslím, že otevření kamenického muzea v této podobě je velkou novinkou,“ uvedl Pfaur s tím, že stálá expozice přinese nový a moderní pohled do muzejnictví. „Snad přinese také zájem návštěvníků a turistů, kteří do města přijedou,“ uzavřel starosta Pfaur.