Grafická díla většinou tiskne na plech.

Serigrafie je umělecký sítotisk, nejmladší grafická technika, jejíž pojmenování je analogií názvu litografie, tedy kresby na kameni. Sítotisk se zrodil v době hospodářské krize v USA v rámci sociálně-ekonomického programu New Deal prezidenta Roosevelta. Právě serigrafií se na naplnění nové hospodářské vize podíleli umělci.

„Výstava se mně velice líbí, rozhodně rozšiřuje a oživuje naše poznání originální grafické techniky,” říká Jitka Frišová, správkyně benediktínského kláštera Rajhrad, která na čtvrteční večerní vernisáž do Havlíčkova Brodu přijela až z Brna.

Jak se serigrafie dostala do Čech? Traduje se historka, že v západní části republiky osvobozené americkými vojáky si lidé působící v reklamě všimli, jak američtí vojáci potiskují přes síta bojovou techniku číslicemi, písmeny a piktogramy. Odtud vznikla inspirace pro český sítotisk. Hledaly se materiály a technické podmínky, zprvu se tisklo přes trojkřížková a čtyřkřížková mlynářská síta.

Jan Hanuš prokazuje, že techniku sítotisku ještě čeká nejeden objev, nejen ve formě, ale také v obsahu, a že tato „moderna” bude i nadále hledat cesty, jak doplnit a obohatit ostatní klasické grafické techniky.

Ivo Havlík