Písničkář a kytarista Xindl X má civilní jméno Jaroslav Ládek, ale pod ním ho zná jen málokdo. Vypůjčil si totiž pseudonym z filmu Woody Allena Hollywood Ending.

Xindl X doveze do Effectu hudbu, která zasahuje do několika hudebních stylů, od hip–hopu přes folk, jazz po blues a další. Každopádně se nebojí protestsongů, humoru a řízné ironie. „Jeho písničky mám fakt ráda. Líbí se mi jeho pronikavý pohled na svět, který působí osvěžujícím dojmem po všech těch upatlaných superstar: Koukám na tebe z dálky z nějaký obálky časáků, co stojej pálky, tak mě kup, otoč list, mezi řádky můžeš číst. Já jsem barbína, co se barví na blond. Jsem samej plastik a připravená na styk!“ Cituje z písničky Barbína fanynka Lucie Zemanovská.

K asi nejznámějším hitům jednatřicetiletého rappera patří písnička Anděl, se kterou obsadil první místa několika hitparád. Se songem Mamut zvítězil v prvním ročníku soutěže Česko hledá písničku.

Xindl X na sebe na svých stránkách prozrazuje věci, které o něm ví zřejmě jen zasvěcení: Podílel se na scénáři seriálu Comeback, pro který složil dvě písničky – Vsákneš se do mě jako déšť a Krev, pop a slzy. Dále spolupracoval na filmu Vy nám taky šéfe, k němuž otextoval a nazpíval čtyři písničky. Hned první album Návod ke čtení manuálu vydal Xindl X v roce 2008 a získal za ně nominaci na cenu Anděl v kategorii nejlepší folk a country album.

Letos si ho dokonce vybrala Pink mezi českými umělci, kteří měli zájem vystoupit v rámci jejího turné. A ona dala příležitost právě Xindlu X a Olze Lounové, kteří si zahráli s novými kapelami i společný hit Láska v housce.

(han)