Jinými slovy republikové finále dětské a mládežnické soutěže ve folklorním tanci. Na Vysočinu se sjelo celkem devět folklorních souborů, které si nejlépe vedly v jednotlivých oblastních kolech. Většina souborů přijela z Čech, nechyběli ale ani zástupci Moravy a Hané. Jako host se přibyslavskému publiku představil v sále místního kulturního domu maďarský soubor písní a tanců ze Szeksárdu. Každý ze souborů představil nejen písně a tance, ale také kroje, které oblasti jejich původu a působení charakterizují.

„Viděli jsme třináct soutěžních vystoupení ve třech kategoriích. A to do jedenácti, do patnácti a nad patnáct let věku,“ řekl hlavní organizátor republikového finále a současně i předseda krajské pionýrské organizace v Jihlavě Jiří Němec. Dodal, že tři nejúspěšnější folklorní soubory budou nominovány na únorový festival Ledová Praha. „Každoročně ho pod záštitou předsedy vlády České republiky pořádá sdružení Pionýr a nadace Děti 21. století v pražském kongresovém centru. Soubory z Vysočiny tam už léta patří mezi ty nejúspěšnější. Pohár předsedy vlády například třikrát za sebou získaly soubory z Okříšek a Rouchovan,“ uvedl Němec.

Ani z Přibyslavi neodjely ty nejlepší soubory s prázdnou. Získaly skleněné plastiky přibyslavského sklářského výtvarníka Aleše Valnera. A které soubory ve finále reprezentovaly Vysočinu? Byly to například Okřešánek z Okříšek, Rouchováček z Rouchovan, Dřeváček z Jihlavy, Kalamajka z Havlíčkova Brodu, nebo Rozmarýnek z Třebíče.

„Porotci neměli rozhodně jednoduchou úlohu, děti tančily znamenitě. Nakonec se ale shodli, že v kategorii těch nejmladších folklorních tanečníků, muzikantů a zpěváků byl nejlepší soubor Dřeváček z Jihlavy. V kategorii do patnácti let pak havlíčkobrodská Kalamajka. Vítěze nejstarší kategorie nakonec porota neurčila a první místo neudělila,“ sdělil Němec.

Vítězné soubory:
Kategorie do 11 let:
Dřeváček Jihlava
Kategorie do 15 let:
Kalamajka Havlíčkův Brod
Kategorie nad 15 let:
první místo nebylo uděleno