Tu mohou lidé vidět v sobotu 9. dubna od 18.45 hodin v chotěbořském digitálním kině a jihlavském CineStar.

Přímý přenos opery z Metropolitní opery New York bude i tentokrát v HD kvalitě a v prostorovém zvuku 5.1. Hrabě Ory je v Chotěboři zařazen i do programu hudebního festivalu Chotěbořské jaro 2011. Opera je nastudována ve francouzštině, bude však opatřena českými titulky.

Le comte Ory, tak zní název díla v originále. „Hlavní roli v této Rossiniho úchvatné komedii, která bude mít v Met premiéru, ztvární vynikající zpěvák belcanta Juan Diego Flórez. S mezzosopranistkou Joyce DiDonato, která zpívá kalhotkovou roli Isoliera, soupeří o lásku osamělé hraběnky Adèle v podání Diany Damrau,“ informoval Milan Stránský z chotěbořské kulturní organizace CEKUS.

Režie se ujal Bartlett Sher, který v Met režíroval výjimečně úspěšné inscenace Lazebníka sevillského a Hoffmannových povídek, říká: „Láska je v opeře nebezpečná. Mnozí kvůli ní dojdou k úhoně, což může být velice vtipné a zároveň bolestné. Rossini zachycuje oba póly v jedinečném hudebním zpracování.“
Čtvrtou sezonu jsou opery z New Yorku přenášeny přes satelit, a tentokrát již do osmadvaceti kin po celém Česku. To ovšem tvoří jen zlomek z celkem 1500 kin ve čtyřiceti šesti zemích světa, které na konci loňského a začátku letošního roku budou přijímat vysílání celkem dvanácti oper.

(han)