Na Bílou sobotu totiž do Restaurantu a penzionu Bílek v Bílku u Chotěboře dorazí a Máj v Zahradníkově úpravě zarecitují umělci známých jmen: Gabriela Filippi, Ernesto Čekan a Filip Sychra. Začátek je v 19 hodin.

Autorova fascinace K. H. Máchou

„Verše Máchova Máje ve mně probouzely hudbu již od prvního okamžiku, kdy jsem je poprvé četl. Pokusil jsem se tuto hudbu zapsat a vznikla kantáta – melodram Máj, zazněla na koncertě již v roce 1954. Okouzlení Máchou mě pak provázelo i během studia na pražské Akademii múzických umění, kterou jsem v roce 1958 absolvoval Třemi symfonickými obrazy podle Máchova Máje,“ prozradil autor Zdeněk Zahradník.

Koncertní podoba Máje určená pro recitaci a komorní soubor vznikla v roce 1962. Ve stejný rok mělo dílo i premiéru a dnes se počet jeho repríz blíží téměř stovce. „Nového nastudování se spolu s Milanem Friedlem ujalo Stamicovo kvarteto s harfistkou Ivanou Pokornou a na jeho provedeních se průběžně podílela řada českých herců,“ pokračoval Zahradník a jmenoval například Věru Slunéčkovou či Bořivoje Navrátila.

V roce 1996 vznikla dokonce nahrávka Máje na CD s Rudolfem Hrušínským.

Najít ty pravé herce nebylo snadné

Podle autora však dosavadní provedení pouze tlumočila verše. Proto se rozhodl natočit před dvěma lety nejen novou verzi nahrávky.

Upravil rovněž některé detaily v ději: Jarmila například neumírá skokem do jezera hned na začátku, ale je přítomna i v davu lidí sledujících Vilémovu cestu na popraviště. I postava Viléma ožívá v poslední noci naplněné hrůzou z přibližujícího se konce a v kontrastu s hudbou oslavující přírodu se Vilém s milovanou zemí loučí se smutkem a bolestí.

Autor ovšem dlouho hledal herce, kteří by naplňovali jeho představu o postavách Viléma, Jarmily a Hynka. Teprve když uviděl hrát Gabrielu Filippi královnu Isabelu a Ernesta Čekana Kryštofa Kolumba, věděl, koho má o spolupráci požádat. V úloze básníka je doplnil jejich bývalý spolužák z konzervatoře – úspěšný interpret melodramů Filip Sychra.

Kateřina Malá