Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbírat je třeba rozumně a pro potěchu duše

Havlíčkův Brod - Adolf Otevřel zasvětil sběratelství celý svůj život.

10.5.2011
SDÍLEJ:

Sběratel Adolf OtevřelFoto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

Celostátní setkání sběratelů, která se osmkrát ročně konají v Hav〜líčkově Brodě, rozhodně ne〜jsou určena jen vášnivým sběratelům všeho možného i nemožného. Zavítat sem může kdokoliv, kdo chce zhlédnout sbírkové exponáty, známkami a starými pohledy počínaje, modely a hračkami konče.
„Může přijít každý, kdo má zájem o pěkné a zajímavé věci. Je to pastva pro oči,“ láká na setkání sběratelů předseda brodského Klubu sběratelů Adolf Otevřel, který stál v roce 1985 u vzniku této organizace.

Jak jste se vlastně dostal ke sbírání a co všechno sbíráte?
Baví mě především historie, zajímá mě ale také příroda a cestování. Sběratelství s tím má co dělat. Třeba v případě mincí, na nich je historie přímo vyražená. Prolíná se to i se zeměpisem, protože mince se razí na celém světě. Největší radost mi udělal tatínek, který mě ve sbírání podporoval, zvláště na začátku. Když jsem byl malý hoch, sbíral jsem známky, a to hlavně kvůli historii a přírodě, protože na nich bývají významné osobnosti a příroda. Mých prvních osm mincí mi dal tatínek, byly to stříbrné z roku 1946 až 1953 . Vždy jsem měl vztah také k umění vůbec, čemuž nahrávalo i mé povolání, protože jsem bývalý vojenský hudebník. Teď už prakticky nesbírám, spíše se věnuji organizátorské práci. Rád cestuji, radši proto úspory věnuji do cestování.

Neinspiroval jste se na setkáních sběratelů a nerozšířil jste svou sběratelskou činnost o další obory?
Ne, to ne. Jeden čas jsem sbíral ještě staré mapy.

Překvapil vás některý sběratel předmětem své záliby?
Co bych nečekal, je, že někteří lidé sbírají ubrousky z celého světa, třeba ze zámořských lodí nebo z letadel. Když je mají uspořádané a opatřené popiskami, odkud je mají, z které linky, kam letěla, jaké to bylo letadlo - to je tak nádherné! A člověk by přitom řekl, že to jsou jen obyčejné ubrousky. Další zajímavou věcí jsou knoflíky. Já bych je nikdy nesbíral, nikdy by mě to nenapadlo. Když je ale sběratelé mají vystavené na arších potažených sametem a mají tam napsáno, odkud ten knoflík je, ze kterého je roku, kde byl vyroben, z jaké je třeba uniformy, to je zajímavé poznání. Podobné je to u obalů z čokolád. To by si člověk řekl: Copak bych sbíral obaly od čokolád! Když pak ale vidí sbírku takových obalů z celého světa, osloví ho to. Vždycky záleží na kultivovanosti sběratele, jak svou sbírku uspořádá a popíše, aby dokázala zaujmout. Všechno, co se sbírá se zájmem a s nějakým cílem, má smysl.

Má tento na první pohled velmi mírumilovný koníček i nějaká rizika?
Znám jednoho numismatika, který sbírání tak propadl, že napřed prodal auto, pak chatu, a když chtěl kvůli mincím prodat dům, tak se rozvedl. Takže i kvůli sběratelství, pokud mu člověk takto sobecky propadl, může dojít k tragédiím. Největším sběratelem mincí byl miliardář ze Spojených států. Byl to takový podivín, bydlel v nuzném penzionu a zemřel na otravu laciným jídlem. Byl to obrovský boháč, který žil strašně nuzně, aby mohl mít agenty po celém světě, kteří mu posílali mince do sejfu do banky. On je přitom ani neviděl. Právě proto je nutné sběratelství dělat rozumně a pro potěchu duše.

Co vám jako sběrateli udělá největší radost? Jde hlavně o získání co nejvzácnějšího kousku?
Radost z nového kousku není kolikrát v ceně, ale v tom, že ho člověk prostě získá. Čím je cennější, tím je ta radost samozřejmě v uvozovkách větší.

Jak vznikla myšlenka založit v Havlíčkově Brodě Klub sběratelů?
Od roku 1967 jsem sloužil zde v Havlíčkově Brodě. Tady jsem potkal několik vojáků z povolání, kteří také měli zájem o sbírání mincí. Tak jsme se scházeli a vyměňovali si mince a popřípadě i jiné materiály, protože sběratelské obory se prolínají. Kdo sbírá mince, většinou sbírá i něco jiného. Chtěli jsme se přihlásit do numismatické společnosti v Jihlavě, která je nejbližší pobočkou. V té době tam ale nepřijímali nové členy, museli bychom čekat možná i několik let. Začal jsem se zajímat o to, jestli by bylo možné v Brodě založit klub sběratelů při tehdejším SKP. Jeho tehdejší ředitel pan Stejskal nás podpořil, ustavující schůze našeho klubu se konala 15. dubna 1985 v brodském Rozvoji. Sestavili jsme tříčlenný přípravný výbor a v tomto složení jsme pracovali, než byli kolegové přiděleni k jiným útvarům. Rychle jsme získávali nové členy, o takovou činnost byl tehdy zájem. Ne jako nyní. Náš klub měl až 135 členů. Zřídili jsme si vlastní vývěsní skříňku v Dolní ulici, pořádali přednášky, založili klubovou knihovničku a uspořádali jsme výstavu o sběratelství na Staré radnici. Celostátní burzy, které jsme začali pořádat, byly výdělečné. Zisk jsme samozřejmě odváděli na SKP s tím, že část těchto peněz byla uvolněna na zájezdy našeho klubu po Československu i do zahraničí. Mohli jsme se tak podívat do Drážďan, Salcburku a Vídně.

Jak dlouho trvalo, než se brodská sběratelská setkání stala tak vyhlášená?
Na první sběratelské burze jsme měli dvacet prodaných stolků, setkala se s velkým ohlasem. Během následujícího roku jsme měli sto až sto padesát prodejních a výměnných stolků. Odborné sběratelské listy nás dnes řadí mezi přední sběratelská setkání v republice. Je to dáno jednak výhodnou polohou, protože jsme uprostřed republiky, ale především díky tomu, že výbor velmi dobře pracuje na propagaci těchto sběratelských setkání. V některých městech tato setkání skončila, nebo jsou na špatné úrovni. Setkání sběratelů je také dobré pro reprezentaci města, protože sem jezdí lidé z celé republiky i ze Slovenska. Někteří zůstanou i přes noc a ptají se: Co tady u vás můžeme vidět? Hodně se zajímají třeba o Lipnici nad Sázavou.

Promítla se do činnosti vašeho klubu nějak změna režimu?
Po roce 1989 se během dvou tří let snížil počet našich členů. Dnes máme necelých padesát členů, celostátní setkání sběratelů pořádáme osmkrát v jednom roce. Abychom udrželi naši činnost, museli jsme založit společenství. Čelíme ale nebezpečí, že pokud by na námi pořádaná setkání sběratelů nepřijížděli lidé a my kvůli tomu neměli z čeho zaplatit pronájem sálu Kulturního domu Ostrov, museli bychom naši činnost ukončit. Dříve jsme takové problémy, jako pronájem sálu nebo propagaci setkání, nemuseli řešit, protože jsme byli přímo vedeni při SKP jako zájmová činnost.

Mají v současné době o sběratelství zájem také mladší ročníky, má váš klub už nyní generaci pokračovatelů?
Ze začátku mládež tvořila tak jednu čtvrtinu členské základny, ale v současné době tento trend není. Mladí sběratelé na burzy jezdí, ale řekl bych, že to už není v takovém rozsahu, jako to bývalo dříve. Zájmy se dnes dost tříští. Myslím si, že je to i změnou náhledu na svět a ocenění životních hodnot. Lidé dnes nemají čas na své koníčky, je to také otázka financí. Také doprava na burzy něco stojí. Skalní členové zůstávají.

Jaké sběratelské obory jsou v současné době u sběratelů nejoblíbenější?
Nejvíce žádané jsou pohlednice, známky a mince, pak také modely, hlavně autíček, stará vojenská výstroj a výzbroj, poklesl zájem o sbírání odznaků. Na našich setkáních bývají zastoupené také třeba autogramy, staré knihy, časopisy a starožitnosti, to znamená předměty od obyčejných mlýnků až po obrazy a starožitné hodinky.

AUTOR: ZUZANA KLEMENTOVÁ

10.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sexuolog Petr Weiss u Okresního soudu v Pelhřimově.

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Trenér Okříšek Gustav Cabúk.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Slovan zabral, porazil Strání

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu zvládli veledůležitý zápas a v souboji nováčků v rámci 11. kola divize D porazili na svém hřišti Strání.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě láká na nové autory

Havlíčkův Brod – Kulturní dům Ostrov v Havlíčkově Brodě opět ožije již 27. Podzimním knižním veletrhem, který nabídne nejen české a zahraniční tituly, ale také koncert tria Michala Pavlíčka s Bárou Basikovou.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

Vysočina – V 11. kole I. B třídě se o víkendu odehrály hned čtyři derby. Lípa porazila nováčka ze Starého Ranska, které tak zůstává blízko dna tabulky. Jednoznačný výsledek byl k vidění V Tisu, kde domácí padli 4:1 s Habry a ve Štokách, kde místní Sokol porazil Rozsochatec 6:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení