Opravdu už po osmnácté bude na začátku prázdnin – tedy o víkendu 1. – 3. července – odstartováno Úsobskou muzikantskou poutí, a pak v průběhu prázdnin pokračuje třemi atraktivními koncerty.

Muzikantská pouť je o dva roky mladší než myšlenka kulturního léta s koncerty a vypukne v pátek koncertem na Městečku, jak místní nazývají náměstí. O půl osmé vystoupí punkrocková skupina El´brkas, Jarda Hypochondr s kapelou Divná parta a rocková formace Bass Rock.

V sobotu následují ráno také již tradiční závody do vrchu, které pořádá místní Veterán klub Úsobí. „K vidění tu bude několik desítek veteránů, aut i motorek. Letošní rok je pro nás ale takovým prubířským kamenem, protože ten samý víkend jsou pouti ve Štokách a ve Šlapanově,“ popsal starosta městyse Karel Kameník.

Po celý víkend bude pak na nádvoří zámku přístupná výstava historických vozidel.

O půl druhé bude Muzikantská pouť slavnostně zahájena a příchozí se mohou těšit nejen na atrakce a pouťové stánky, ale také na odpoledne s Českým rozhlasem Region, Josefa Vágnera, vystoupení dětí ze základní školy, soutěže, ukázku historického šermu, dechový orchestr Rebelka Petra Milichovského i Dalibora Jandu revival. Večerní atmosféru pak zpříjemní skupina Turbo, formace China Blue a rocková kapela Řemen.

V neděli následuje v 9.30 hodin slavnostní mše v kostele svatého Petra a Pavla a od 13.30 hodin pokračuje program na Městečku. Vystoupí Obecní dechová hudba, Marie Svobodová a skupina Marion, Jakub Smolík s kapelou, hudební formace Zde klikni a na závěr i Merlin s Danem Horynou. „Letos bohužel nedorazí Yo Yo band, který tu byl dokonce patnáckrát. Je to proto, že tento termín už měli obsazený, zrovna budou v zahraničí,“ řekl Kameník. Po celý víkend mohou navíc zájemci vidět v zámeckém parku ukázky střelby z historických zbraní a další program, a v prostorách zámku výstavu lidových krojů.

Kateřina Malá