VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Zrzavý - kouzelník, který uměl namalovat duši

Lipnice nad Sázavou – Pátého listopadu 2010 uplynulo 120 let od narození Jana Zrzavého, významného českého malíře, grafika, ilustrátora, a scénografa.

2.7.2011
SDÍLEJ:

Jan Zrzavý - Kázání květinám.Foto: www.galerieart.cz

Křehkost, lyričnost, duchovnost, nevtíravá krása, niterná hloubka a pravdivost Zrzavého uměleckých děl je už dlouhá desetiletí vnímána českým národem jako nedílná součást našeho kulturní bohatství. K místům, kde Jan Zrzavý rád pobýval, patří vedle Prahy, Vodňan, Bretaně, Paříže, Benátek nebo Řecka zejména jeho Vysočina s rodnou Okrouhlicí a s Krucemburkem, kde je dle svého přání pochován.

Společnost Jana Zrzavého nabízí kulturní veřejnosti divácky zajímavou scénickou produkci o Janu Zrzavém s příznačným názvem „Kouzelník, který uměl namalovat duši“.

Představení bude uvedeno na hradě Lipnici v sobotu 2. července 2011 v 16 hodin. Právě na tento hrad měl malíř výhled ze své rodné Okrouhlice.

A ve svém pozdním věku, když si v Okrouhlici vybíral místo pro své každoroční sezónní pobyty, muselo být z okna jeho ateliéru vidět na hrad Lipnici.

Scénickou produkcí „Kouzelník, který uměl namalovat duši“ je preferována poetičnost, jež je specifická pro dílo Jana Zrzavého.

Scénář rovněž vychází z autentických malířových myšlenek a náhledů tak, jak jsou obsaženy v umělcově korespondenci, v publikovaných článcích a knihách, filmech a audionahrávkách. Představení je provázeno hudbou, která byla vytvořena specielně pro tuto produkci o Janu Zrzavém.

Své nezastupitelné místo má v představení vhled do malířova dětství, které Jan Zrzavý prožíval na Vysočině.

Na ztvárnění výjevů z malířova dětství se podílely ve filmových sekvencích děti z Krucemburku a okolí a rovněž krucemburské loutkové divadlo Oblázek.

Nechybějí ani scény týkající se významných osobností, s nimiž pojilo malíře hluboké přátelství, promítající se do oblasti lidské i umělecké. Hlavní roli velmi věrohodně ztvárňuje Stanislav Michek, známý ochotnický herec z Chotěboře.

Jitka Měřinská

2.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT