Uskuteční se prvního října od deseti hodin v tamní základní škole. Besedu povede Michal Dlouhý a vyprávět bude o četnících a Četnických humoreskách.

Michal Dlouhý se už celá léta věnuje historii výkonu bezpečnostní služby na našem území. Na toto téma publikoval řadu odborných pojednání zejména v časopise Kriminalistický sborník, v němž od roku 1993 působí jako člen redakční rady. Od roku 1995 je členem Společnosti pro kriminalistiku, v níž je od roku 2002 členem představenstva. S hodností vrchního strážmistra je také od roku 2003 čestným členem občanského sdružení Četnická pátrací stanice Praha.

Československé četnictvo ho zaujalo natolik, že pojal myšlenku rehabilitovat neprávem zapomenutý četnický sbor v očích široké veřejnosti. S touto myšlenkou oslovil režiséra Antonína Moskalyka. Po několika letech příprav vznikl divácky úspěšný televizní seriál Četnické humoresky. Za svůj největší úspěch považuje to, že je označován jako „duchovní otec“, autor námětů deseti dílů z první série a odborný poradce při přípravě a natáčení seriálu.

V současné době připravuje pro brněnské televizní studio pokračování televizního seriálu o četnících s názvem „Četnické trampoty“. Spolupracuje s režiséry Dušanem Kleinem, Jiřím Svobodou, ale i s dalšími televizními režiséry jako odborný poradce při natáčení detektivních a kriminálních filmů. Jako například Hříchy pro pátera Knoxe, Muž a stín nebo Devatenáct klavírů, kde vystupuje staromládenecký inspektor Klubíčko.

V současné době píše Michal Dlouhý v pořadí už svoji dvanáctou knihu s názvem Četnické historky.