Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrdov, dnes Sázavka, se dostal do titulu knihy

Havlíčkův Brod, Ostrava - Potomek mlynářského rodu, Jaroslav David, který žil v Rozsochatci, Havlíčkově Brodě a Šmolovech, od rodinného řemesla odešel a působí jako mladý jazykovědec na Ostravské univerzitě, mimo jiné je tam hlavním řešitelem grantu Příprava metodiky obrany místních a pomístních jmen.

2.11.2011
SDÍLEJ:

Jak a proč se měnila jména měst, vesnic a ulic - o tom poutavě píše havlíčkobrodský rodák Jaroslav David v knize na snímku vlevo; vpravo je jeho dřívější kniha, kterou napsal spolu s brodským muzejníkem Pavlem Rousem.Foto: Ivo Havlík

Nedávno sepsal několik kapitol z moderní české toponymie, zahrnul do nich místní jména, uliční názvy a literární toponyma (vlastní zeměpisná jména objektů v krajině kartograficky zakreslitelná do mapy). Zajímavou knihu vydalo nakladatelství Academia pod netuctovým názvem - Smrdov, Brežněves a Rychlonožkova ulice.

V populárně-naučném díle je čtenář několikrát zaveden na Havlíčkobrodsko. Není divu, David obhájil disertační práci na Palackého univerzitě v Olomouci na téma Toponyma na katastru města Havlíčkův Brod a již dříve spolu s brodským muzejníkem Pavlem Rousem vydal, rovněž v Academii, knihu Neviditelní svědkové minulosti - Místní a pomístní jména na Vysočině. Od roku 1999 žije v Ostravě, ale za místa svého srdce označuje Vršek u Havlíčkova Brodu, Pohled, Stříbrné Hory, Petrkov, Podlipnické kostely, Pohleď a Havlíčkův Brod, z hospod u něj vede hostinec Na Lipce ve Šmolovech. Tak to uvádí na svých webových stránkách.

Proč Sázavka?

Nová autorova kniha má širší kontext, ale pohled do rodného kraje je hojný. Čtenář se dozví, jak vzniklo toponymum Havlíčkova Borová a jak Žižkovo Pole, původně Šenfeld, jak se odstraňovala německá jména a jména s přívlastkem Německý, což je případ Havlíčkova Brodu nebo Dolní Jablonné u Přibyslavi, a v souladu s titulem knihy zavítá do Smrdova. Jak známo, vesnici tohoto jména již na mapě nebo v jizdním řádu železnice nenajdeme, nahradila ji tam Sázavka. Změna názvu byla vyvolána jazykovým „zápachem”.

Změna jmen je zbytečná

David uvádí, že ze stejného důvodu se přejmenoval Mrdákov na Mrákov a Sračkov na Malou Lípu, jen Prasetínu nebyla povolena změna na Prosetín. Smrdov však o své jméno, doložené již Léta Páně 1226, v roce 1964 přišel. Název přitom pocházel ze staročeského slova smurdi, což znamená dělný lid v zemědělství.

Jaroslav David je zjevně na straně neměnnosti historických názvů, nevyjímaje hurá vlastenecké překřtění Německého Brodu na Havlíčkův Brod.

Cituje stanovisko ministerstva vnitra, které již v roce 1925 odmítlo změnit název obce Svrabov na Svatbín s tímto zdůvodněním: „I když jméno má význam ze stanoviska estetického poněkud méně pěkný, nemá to býti ihned důvodem ke změně dosavadního jména, majícího původ v dávné minulosti. Nikomu rozumnému nenapadne tropiti si posměšky ze starého, po staletí trvajícího jména, a tam, kde jde o zlou vůli, nalezne se důvod k posměšku i po změně závadného jména”.

Zřejmě právě ztráta původnosti mnohým občanům Sázavky vadí, s nadšením proto provozují velmi čtivý a historií nabitý server www.smrdov.estranky.cz.

Ivo Havlík

2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení