Tento mecenáš umění vlastní sbírku 225 výtvarných děl, které v roce 1910 daroval městu Roudnice nad Labem pro zřízení moderní galerie. Jedná se o třetí nejstarší a nejvýznamnější veřejnou sbírku v českých zemích.

Krajiny z proslulých Kameniček

„Umělecky nejhodnotnější základ tohoto souboru představuje šedesát obrazů Antonína Slavíčka, z nichž bude osmnáct představeno v Havlíčkově Brodě”, řekla Deníku Markéta Odehnalová z Galerie výtvarného umění.

Největší část patří motivům z Prahy a krajinám, které Slavíček maloval na Vysočině - v Kameničkách a v Hlinsku. Většinou se jedná o drobnější formáty, které Vítězslav Nezval, básník, ale také malíř, považoval za „malá arcidíla“.

Vezl kámen z Řípu do Prahy

K vidění budou dále obrazy Miloše Jiránka, Antonína Hudečka, Jana Angelo Zeyera, Aloise Bubáka, Františka Kavána, Antonína Chittusiho, Bedřicha Havránka a Jana Trampoty.

August Švagrovský pocházel z rodiny velkopodnikatele Martina Švagrovského a jeho ženy Růženy, rodina podporovala nejlepší české výtvarníky, například Václava Brožíka, ale také spisovatele a básníky. Jan Neruda na jejich statku v Bechlíně napsal Kosmické písně.

Švagrovský patřil mezi přední organizátory táboru lidu na Řípu v roce 1868 u příležitosti odvozu základního kamene na stavbu Národního divadla v Praze. Vylomený kvádr provázel po celou cestu do Prahy a na pravém břehu Vltavy jako první pronesl slavnostní proslov při jeho předání.

Vernisáž se bude konat 16. prosince. Záštitu nad výstavou převzal hejtman Jiří Běhounek. Při jejím zahájení zahraje na akordeon studentka Akademie múzických umění v Bratislavě Jitka Baštová a Jindřich Macek na loutnu. Výstava potrvá až do 5. února.

Ivo Havlík