„Svůj výpůjční fond DVD jsme poměřovali se všemi knihovnami v rámci ČR, které filmovou produkci nabízejí, a ukázalo se, že právě ten náš je největší. V současné době máme celkem 2 200 DVD, která půjčujeme čtenářům bez poplatků,“ potvrzuje Ludmila Bouchnerová, která pracuje v havlíčkobrodské knihovně v takzvaném m-centru.

Podle Bouchnerové se právě díky M-centru a jeho službám počet návštěvníků knihovny výrazně zvýšil, hlavně ve věkové kategorii 30 až 40 let a mládeže.

Pacifik, Okresní přebor i Šmoulové

Mezi nejoblíbenější filmové tituly patří v současné době například velkofilm Pacifik, kompletní kolekce pohádkových Šmoulů, z české produkce seriál Okresní přebor, film Lidice a Habermanův mlýn.

„Knihovna nabízí téměř všechny aktuální novinky. Stačí si film najít na seznamu a když není půjčený, mohu si ho hned odnést, nemusím čekat, ani si ho objednávat,“ pochvaluje si například Jana Veselá, která se zajímá především o kvalitní „domácí“ filmovou produkci. V poslední době si v m-centrů půjčila například jeden z nejúspěšnějších českých filmů Pouta.

Možnost půjčit si vybraný film bez čekání a bez objednávky, to podle Bouchnerové vždycky nebývalo. „S půjčováním DVD jsme začali před více než třemi lety a návštěvník knihovny si skutečně musel film objednat, protože fond DVD byl ve skladu. Když jsme získali nové prostory v m-centru podmínky se ke spokojenosti návštěvníků výrazně změnily,“ potvrzuje Bouchnerová.

Stále lepší služby

Původně začínala Krajská knihovna s výpůjčním fondem dvaceti až třiceti DVD, především české filmové produkce. „Náš původní záměr totiž byl nabízet především kvalitní filmy ze zlatého fondu české kinematografie i staršího data, které se v televizi nebo v kině už moc neobjevují,“ vysvětluje Bouchnerová. Jak začal zájem návštěvníků knihovny stoupat, rozšířila knihovna svůj fond také o filmy zahraniční i aktuální novinky. S otevřením m-centra se podle Bouchnerové změnily i výpůjční podmínky k větší spokojenosti návštěvníků. „Dříve jsme půjčovali pouze dva kusy DVD na týden, dneska jsou to čtyři kusy na čtrnáct dní. Čtenářům do patnácti let ale stále půjčujeme DVD jen jedno,“ upřesňuje Bouchnerová s tím, že výpůjční fond DVD je přístupný pouze a výhradně pro návštěvníky knihovny.

Těm, kteří nemají průkazku čtenáře, se DVD nepůjčují. Pokud ovšem čtenář DVD poškodí a nebo otálí s vrácením, musí počítat s pokutou, která se mu může ve finále pěkně prodražit. „U knížek účtujeme korunu za knihu a den u DVD je to deset korun za kus a den,“ upozorňuje Bouchnerová.

Co je m-centrum
Jedna z nejnovějších a nejvyužívanějších služeb Krajské knihovny. V m-centru si zájemci mohou půjčovat CD, DVD, magnetofonové kazety, gramofonové desky, hudební časopisy, hudební literaturu a hudebniny (noty). Lze také využít možnosti hry na elektrické piano či poslechu kompaktních desek. V m-centru lze dále hrát deskové i počítačové hry na velkoplošné obrazovce.