Vícežánrová přehlídka především místních kapel se letos koná 18. rokem. Příznivci pro ni mohou hlasovat do 19. dubna.

Z vybraných kulturních projektů budou vybrány tři vítězné, které Kraj Vysočina odmění cenami a finančními dary v hodnotě 120 tisíc korun. Jestli mezi nimi bude i místní akce, o tom rozhodnou lidé svými hlasy. „Nominace v anketě Zlatá jeřabina nás velmi potěšila, protože jde o prestižní anketu. V celém regionu se kulturních akcí podobné velikosti pořádá poměrně dost, takže jen účast mezi třicítkou vybraných je pro nás úspěch. Osobně to chápu jako ocenění pro celý pořadatelský tým a další spolupracovníky za vytrvalost a jako specifický dárek k letošní plnoletosti festivalu," řekl Petr Kletečka z organizačního týmu festivalu STOCK Dobrohostov.

U zrodu tohoto hudebního festivalu, který nemá ambice na velké hvězdy, podporuje místní interprety a návštěvníky si získává svou atmosférou, stáli muzikanti z kapel E.M.I.L. a Fortuna. První akce se konaly v Knyku u Havlíčkova Brodu. Odtud také vznikl původní název akce Knykstock, inspirovaný legendárním festivalem z roku 1969, shodou okolností pořádaném před 34 lety v obdobném letním termínu. „Po přestěhování festivalu do Dobrohostova v roce 2000 jsme název zkrátili na prosté „STOCK", čili STOCK Dobrohostov," popsal vývoj festivalu Kletečka.

Akce pro fanoušky rocku i dechovky

Tvář festivalu se stále vyvíjí. Organizátoři nejprve zvali kapely s podobným vícežánrovým repertoárem. V novém století začaly festivalu dominovat rockové kapely a v roce 2009 byl, k radosti fanoušků dechovek, program rozšířen na dva dny. Neděle se stala samostatným Festivalem dechových hudeb.

Mění se také struktura návštěvníků, jejichž počet v posledních ročnících atakuje hranici tisíce. Festival si získal přízeň posluchačů snad ze všech věkových vrstev.

„Poslední roky došlo k viditelnému snížení věkového průměru návštěvníků festivalu. Na sobotní program přicházejí ve velkém počtu například mladí lidé, kteří v roce založení festivalu ještě nebyli na světě. To přesto, že dramaturgie festivalu není na tuto věkovou skupinu nijak speciálně zaměřena. Nedělní program dechovek má pak samozřejmě zcela jinou cílovou skupinu," uvedl spoluorganizátor akce.
Další ročník festivalu vypukne v létě, a to ve dnech 17.-18. srpna a slibuje další porci dobrého poslechu. V sobotu vystoupí osm kapel a v neděli čtyři dechové hudby. Organizátoři chtějí dostát tradici, takže všechny sobotní kapely budou z regionu Vysočina. Polovina z nich vystoupí v Dobrohostově vůbec poprvé.

„Letní parket v Dobrohostově má své osobité kouzlo. Festival bez velkých jmen a hudebních hvězd do tohoto prostředí neodmyslitelně patří. Pokud jste si festival oblíbili, letos je unikátní příležitost, jak tuto akci podpořit hlasováním v anketě. Pokud jste kouzlo „tohoto způsobu léta" zatím ještě neobjevili, srdečně vás zveme na letošní 18. ročník. My tam budeme," dodal Petr Kletečka.

Hlasy se sbírají na webu i písemně

Hlasování o nejvýraznější kulturní počiny loňského roku, Zlatá jeřabina, která se udílí v Kraji Vysočina v kategoriích Kulturní aktivita a Péče o kulturní dědictví odstartovalo již 11. března. Hlasy pro jednotlivé kulturní akce je možné posílat až do 19. dubna.

Seznam celkem šedesáti kulturních akcí a aktivit, které byly v Kraji Vysočina vybrány do letošní ankety, je k dispozici na webových stránkách Kraje Vysočina.

Na stejném odkazu  je možné také vyplnit elektronický hlasovací lístek a podpořit  svého favorita. Totéž lze udělat i písemnou formou, prostřednictvím hlasovacího lístku, zveřejněného v březnovém čísle novin Kraje Vysočina.