Kdy? Už zítra si diváci i v chotěbořském kině užijí od 18.45 hodin Verdiho poslední mistrovské dílo. Opera je nastudována v italštině, bude opatřena českými a anglickými titulky.

„Falstaff se v Metropolitní opeře po padesáti letech konečně dočkal nové inscenace pod taktovkou Jamese Levina a v režii Roberta Carsena. Ambrogio Maestri ztvární ikonickou roli pro basso buffo – Sira Johna Falstaffa, křupana a zhýralce, jehož postava se poprvé objevila v Shakespearově Jindřichu IV. a Veselých paničkách windsorských," zve za pořadatelskou chotěbořskou organizaci Cekus Milan Stránský. Předpokládaná délka je tři a půl hodiny včetně půlhodinové přestávky.

Ovšem celá operní sezóna slibuje jeden větší zážitek než druhý. V únoru si diváci po celém světě vychutnají tóny z pera českého skladatele Antonína Dvořáka. Díky jeho Rusalce bude moci české publikum zřejmě na dlouhou dobu naposledy slyšet operu v češtině. Až do začátku května pak to budou opery Kníže Igor, Werther, La bohème, Così fan tutte a Popelka.

Přímé přenosy Live in HD z Metropolitní opery v americkém New Yorku putují do kin po celém světě od roku 2006.

A projekt neustále expanduje. Z původních šedesáti kin na severoamerickém kontinentu to o rok později bylo už šest set kinosálů ve třiadvaceti zemích po celém světě s téměř milionem diváků. Nyní se vysílají do více než patnácti stovek kinosálů v šestačtyřiceti zemích světa.

Projekt Live in HD původně vznikl ze snahy oživit horšící se ekonomickou situaci Metropolitní opery. Rychle se rozvíjející projekt pak newyorské scéně zajistil uznání a  úspěch v kulturní sféře po celém světě. V roce 2009 byla Metropolitní opera za tyto přenosy oceněna Emmy Award za zásluhy na rozvoji technologie Hight Definition a jejím celosvětovém využití v kinech a divadlech.

Kateřina Malá