Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěbořské muzeum slaví výročí

Chotěboř – Výjimečnou sezonu otevře chotěbořské Městské muzeum ve čtvrtek v sedmnáct hodin v areálu zámku.

22.4.2015
SDÍLEJ:

Ve čtvrtek bude otevřena nejen výstava malířky Jany Horkelové, ale také expozice kreseb Jindřicha Pruchy. Ty však návštěvníci mohou vidět nejdéle do prázdnin. Foto: Muzeum Chotěboř

Letošní rok si totiž muzeum připomíná sto třicet let od svého vzniku a obrazy Jany Horkelové budou od zítřka dělat společnost kresbám Jindřicha Pruchy v expozici Mnichovská kresba. Už v neděli pak odstartuje v muzeu ve čtrnáct hodin série přednášek: 130 let boje o život, smysl a existenci. První nese lehce provokativní název: Je muzeum v krizi, nebo je to katastrofa? Více prozradil autor série seminářů Michal Rozhoň.

Přiblížíte, jak a kde muzeum vzniklo?
Vzniklo rozhodnutím zastupitelů města – proto městské – ve spolupráci s Občanskou záložnou. Město a záložna byly společnými vlastníky sbírek a záložna poskytla první prostory, které byly v jedné místnosti v dnešní chotěbořské knihovně. Přibližně dnešní prostory v zámku získalo až v padesátých letech minulého století.

Odpočátku vznikají sbírky spíše chaoticky z darů místních. Souvislá výstavní činnost však začala až po přestěhování do zámku, první výstava byla o houbách.

Kdo dal k vybudování muzea impuls?
Významnou postavou, která se o muzeum zasloužila, byl Josef Václav Neudoerfl, místní učitel a organizátor kulturního života, ten se také stal prvním správcem muzea. Mluví se také o vlivu Františka Ladislava Riegera, který ale reálně neměl mnoho času vykonat více než myšlenku podporovat svou autoritou, byl majitelem zámku v Malči. Velkými podporovateli muzea byli i Dobrzenští, tehdejší i nynější majitelé zámku. Jan Václav Dobrzenský byl zvolen předsedou muzejního spolku. Jeho syn Jan Maxmilián Dobrzenský pak oslovoval Jaroslava Tichého, poválečného správce muzea, který pro muzeum získal zámek, přítelem, a v 90. letech po navrácení majetku muzeum dál podporoval. Současný majitel Jan Josef Dobrzenský v této linii pokračuje. Je to krásný příklad toho, že se lze povznést i nad tak velké křivdy, k jakým došlo po roce 1948, a překrýt je láskou k domovině.

Bylo muzeum při svém založení něčím výjimečné?
V té době bylo přibližně dvacáté muzeum u nás. Od starších se odlišuje právě svým založením – první muzea vznikala jako spolková. Rozhodnutí zastupitelů v nich nehrálo roli. U nás to probíhalo opačně: vznikli jsme z rozhodnutí zastupitelstva a z rozhodnutí zastupitelstva také vznikl muzejní spolek. Pro srovnání: městské muzeum pražské vzniklo 1881.

Prozradíte ještě něco k zítřejšímu otevření a dalším výstavám?
Kresby z expozice nazvané Mnichovská kresba, která představuje Pruchovu studijní tvorbu z doby studia na Mnichovské akademii, budou k vidění maximálně do konce června, pak si je převezmou restaurátoři a odhaduji, že tuto i příští sezonu je nikdo neuvidí. Bude to ale patrně déle, neboť ochrana kreseb vyžaduje, aby po vystavení byly pět let uloženy v bezpečí depozitáře.

První větší výstava bude otevřena v neděli 3. května ke čtyřiceti letům profesionálních hasičů v Chotěboři. Bude na ní k vidění mnoho fotografií a staré i nové techniky. Na nádvoří zámku bude vystavena historická stříkačka z roku 1909 zapůjčená dobrovolnými hasiči z Jitkova.

Kateřina Malá

Autor: Redakce

22.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení