Ale hrají spolu 45 let. A právě to oslaví představením České nebe, které bude zítra večer živě přenášeno do kin po celém Česku v tak noblesní kvalitě, že si s nimi skoro budete moci přiťuknout. Na Vysočině se budou bavit diváci v Pelhřimově, Humpolci, Chotěboři a v Třebíči. Čekají na ně dvě a půl hodiny originálního cimrmanovského humoru.

Přenos začíná ve čtvrtek 4. října  úderem 19. hodiny. „Věřím, že přímý přenos zaujme i příznivce klasického divadla. Jedná se totiž o unikátní záležitost hned ze dvou důvodů. Za prvé je to vůbec první do kin satelitně přenášené české představení, navíc v HD kvalitě. Za druhé jde o narozeninovou oslavu pětačtyřicátého výročí existence Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Uváděná hra České nebe také slibuje hned několik překvapení, takže i diváci, kteří hru znají, se mají na co těšit," uvedl organizátor akce v Humpolci Milan Žáček.

Humpolec, Pelhřimov, Chotěboř a Třebíč patří mezi šest desítek kin, která využila možnosti přímého přenosu hry České nebe. Umožnilo jim to moderní vybavení a satelitní přijímač, který zatím například v havlíčkobrodském kině Ostrov nemají. Akci organizuje společnost Aerofilms. Režisérem přenosu je Jan Svěrák.

Nebeská komise radí, jak z krize

A o čem vlastně je České nebe aneb Cimrmanův dramatický kšaft? „Drama zachycuje dobu, kdy na zemi propukla 1. světová válka. Sledujeme ji z nebe, kde se dávno mrtví velikáni českých dějin strachují o osud svého lidu. Česká nebeská komise ve složení svatý Václav, praotec Čech a J. A. Komenský se v krizové situaci rozšiřuje o nové členy, aby vnukla národu myšlenku samostatného státu. Hra je vhodná k oslavám 28. října, ale lze ji uvádět i jindy," píše se na webu divadla. Autory hry je osvědčená dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

V první půli představení polechtá bránice publika speciální seminář složený z nejoblíbenějších přednášek vybraných samotnými diváky.

Dominika Dufková, Aneta Slavíková