Titul nejvěrnějšího čtenáře obhájila vítězka regionálního kola Svatava Frühbauerová z Havlíčkova Brodu, a pořadatel soutěže, Krajská knihovna Vysočiny, získala v soutěži webových stránek Zlatý erb třetí místo.

„Krajská knihovna si ocenění zaslouží, je velmi aktivní ve svých činnostech a nabízí čtenářům opravdu široké spektrum služeb,“ pochválil oceněné knihovníky radní Kraje Vysočina, Tomáš Škaryd.

Soutěž Čtenář roku 2012 se konala letos již podruhé. Pořádala ji Krajská knihovna Vysočiny ve spolupráci s Krajem Vysočina, pod patronací SKIP – Svazu knihovníků a informačních pracovníků.

Životy spjaté s knihovnou

Zatím co loni byl rozhodující pro úspěch v soutěži počet výpůjček, letos bylo nejdůležitější jak dlouho čtenář „svoji“ knihovnu navštěvuje.

V sále Staré radnice se sešla necelá desítka nejvěrnějších příznivců knihoven a četby vůbec, většinou seniorů. Bylo to zajímavé spektrum osobností i osudů. Jak se ukázalo v několika případech, jsou někdy životy  čtenářů  s milovanou knihovnou spjaty velmi úzce a oni rádi i ve vyšším věku využívají veškeré možnosti zábavy a poučení, které jim knihovníci nabízejí.

„Jsem životní optimista,“ to je životní motto Františka Janka z Přibyslavi, který pamatuje vůbec prvního přibyslavského knihovníka. Vladimír Novotný ze Žďáru nad Sázavou si kromě četby oblíbil v důchodu i internet. Miroslava Pařízková z Třebíče je členkou francouzského klubu.

To Božena Marková z Kamenice nad Lipou prozradila, že byla vždycky fanynkou motorek a na stavbě kamenické knihovny se podílela osobně. Alena Hlaváčová z Jihlavy kromě četby ráda surfuje po různých webových stránkách.
„Četba mi pomohla v mnoha těžkých životních chvílích,“ prozradil o sobě osmdesátiletý Karel Miláček, obdivovatel westernů z Ledče nad Sázavou. Jeden z nejstarších čtenářů, Vladimír Valtr z Humpolce, se dostavit nemohl. Už překročil devadesátku a zdravotní stav mu nedovolil do Brodu přijet. „Kniha je přítel nejvěrnější, který neublíží,“ tou větou se proslavila absolutní vítězka soutěže, Svatava Frühbauerová z Havlíčkova Brodu. Knihovně je věrná už od roku 1940.

Součástí její ceny byly nejen knihy od nakladatelství Kanzelsberger a Triton, ale i možnost zúčastnit se celostátní soutěže Čtenář roku v rámci vyhlašování cen Magnesia Litera v Praze. Zda cestu do Prahy podnikne, tím si Svatava Frühbauerová s ohledem na věk a zdravotní stav zatím jista není.