„Česká společnost žije již řadu měsíců tématem migrace a probíhající události nás nezřídka dovedou k otázce, co pro nás znamená domov a jak je pro nás důležitý. Takzvaná migrační krize nám ukázala hodně především o nás samotných. 18. ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět zaměřil letos pozornost nejen na lidi přicházející do Evropy, ale především na nás samotné a ptá se, co je to domov a o jakou část domova jsme ochotni se podělit a jakou si naopak hodláme uhájit sami pro sebe," uvedla za pořadatele festivalu Aneta Jarošová.

A jak se tedy podařilo zobrazit domov na festivalovém vizuálu? Z plakátu září svazek barevných přívěsků na klíče, na kterém však chybí to podstatné – klíč. Laciné kusy plastu jsou symbolem povrchního konzumu, jemuž propadáme i ve vztahu k domovu.

Slogan „Hledání domova" odkazuje nejenom ke geopolitickým problémům dnešního světa, ale i k hledání identity společného domova. Autory konceptu jsou Bohdan Heblík a Luboš Svoboda.

A na jaký program se mohou diváci v Havlíčkově Brodě těšit?

„Každý den budou promítnuty dva dokumenty tvořící jeden tematický celek. První den bude zaměřen na hledání domova v podání abstinující Mallory a skandinávského dokumentu o individualizaci společnosti Švédská teorie lásky. Tento den nás také čeká slavnostní zahájení festivalu a koncert oblíbené havlíčkobrodské skupiny The Baskers," vyjmenovala Jarošová.

Druhý den festival pokračuje blokem pojednávajícím o problematickém radikálním islámu ve filmech Mezi věrnými a Můj džihád a večer ho zakončí muzika v podání DJ set.

„A poslední třetí festivalový den se diváci mohou těšit na témata dotýkající se životního prostředí, konkrétně spotřeby masa v dokumentu Cowspiracy a udržitelné módy ve filmu Co se nenosí. Během festivalu bude možnost ochutnat vegetarianské občerstvení," pokračovala Jarošová.

Více informací o festivalu Jeden svět najdou zájemci na webu jedensvet.cz.