Napínavý snímek Na hraně následovaný besedou s handicapovaným sportovcem Michalem Šiškou si nenechalo ujít asi šest desítek diváků. Pořadatelé festivalu pro předpromítání vybrali vítězný film loňského ročníku.

„Jízda na hraně vypráví příběh snowboardisty, kterému se v jednom okamžiku změní příprava na olympiádu v boj o vlastní život. Dokument tak poukazuje na negativní dopad, který sport může mít na lidské zdraví. Abychom tento pohled vyvážili, pozvali jsme k promítání havlíčkobrodského sportovce Michala Šišku, který po autonehodě skončil na invalidním vozíku a právě ve sportu našel energii k překonání této těžké životní situace," rekapituluje nedělní akci pořadatel Radek Halamka.

Předpromítání tak avizovalo blížící se festival Jeden svět, který se v Havlíčkově Brodě uskuteční od pátku 27. do neděle 29. března.

Symbolem letošního ročníku je ochranná bublinková fólie, které je třeba se podle organizátorů zbavit – znemožňuje kontakt s realitou a zkresluje náš pohled na svět.

Široké rozpětí témat

Festivalové filmy nabídnou široké rozpětí témat a chutí. Páteční zahájení festivalu bude doslova sladké, kdy režisérka Andrea Culková uvede film poukazující na nadměrnou spotřebou cukru v dnešní společnosti. V sobotu pak, mimo jiné, dojde na téma spíše trpké, kdy uvedeme film zabývající se problematikou mladých Evropanů přidávajících se do služeb radikálních islamistických skupin. Cílem festivalu je ukázat společenské jevy z různých úhlů pohledu a za pomoci zajímavých hostů uvést diváka do jejich širších souvislostí.

Další informace najdete na www.jedensvet.cz/havlickuv-brod nebo na www.facebook.com/JedenSvetHavlickuvBrod.

(dop)