Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě představení pobaví

Přibyslav – Muž, který přišel do jiného stavu.

29.10.2015
SDÍLEJ:

Divadelní soubor Karla Čapka ve spolupráci s SHŠ Hebrix představí v Přibyslavi známou hudební komedii na motivy divadelního představení Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně. Foto: www.dscapek.cz

Tak se jmenuje komedie herce, scenáristy, režiséra a dramaturga Jiřího Bednáře, kterou do přibyslavského kulturního domu v rámci 32. ročníku přehlídky Divadelní Přibyslav přiveze spolek Havlíček ze Škrdlovic. Kdy? V pátek v 19 hodin. V sobotu na stejném místě a ve stejný čas začne další divadelní lahůdka – Noc na Karlštejně, kterou zahraje a zazpívá divadelní spolek Karla Čapka Třešť.

Komedie Muž, který přišel do jiného stavu se v rukou Škrdlovických dočkala pouze několika úprav. „Je to absurdní hra o omezenosti a jednoznačnosti tehdejší doby. Premiéru měla v roce 1969 a uvedlo ji Divadlo Na zábradlí. Kritika ji označila za jednoznačný omyl této scény. My jsme se pokusili o její znovuvzkříšení," prozradila režisérka Dagmar Čeňková ze spolku Havlíček, která hry vybírá společně s kolegy, z nichž část pochází z rodiny Studených. „Studení jsou v našem spolku celkem čtyři a jedná se o otce, matku, syna a snachu. Působili však u nás i druhý syn Studených a druhá snacha. Loni si dokonce malou roli zahrály i dvě vnučky Studených," vypočítala.

Hru, kterou spolek nastuduje, hraje obvykle pětkrát. Dvakrát zjara, jednou na Divadelní Přibyslavi a dvakrát na podzim. Už nyní se ovšem diskutuje o další hře, jíž bude komedie nebo pohádka, tedy žánry, v nichž se ochotníci ze Škrdlovic cítí nejlépe.

V sobotu dorazí spolek Karla Čapka z Třeště s pětatřiceti účinkujícími, kteří zahrají romantickou hudební komedii Noc na Karlštejně. Divadelníci použili scénář muzikálového provedení v úpravě Bedřicha Jansy a Marie Procházkové s původními písněmi z dílny Karla Svobody a Jiřího Štaidla. „A měli jsme i štěstí, že jsme mohli využít dlouholeté spolupráce se Spolkem historického šermu Hebrix z Třeště. Řada účinkujících je navíc členem obou spolků," uvedla režisérka Dana Obrdlíková.

V představení je deset hlavních postav, dvě mají alternaci. V rolích fraucimoru, rytířů, zbrojnošů a pážat se střídá 36 herců. „Nacvičení hry trvalo téměř tři čtvrtě roku, hromadné scény byly náročnější. Naštěstí jsem na to nebyla sama, s choreografií pomáhali Roman Mikeš a Lucie Havlíčková. Když herci přijdou sami s nějakými nápady, pak je spolupráce báječná," doplnila režisérka Obrdlíková.

Dalším úskalím bylo vyřešit scénu, vyrobit odpovídající rekvizity a ušít dobové kostýmy. V tom měli důležitou roli členové šermířské skupiny Hebrix. Ti dali k dispozici nejen své dobové oděvy, zbraně a um, ale i cenné rady. „Náklady na přípravu představení dosáhly asi šedesáti tisíc korun. Soubor nic finančně náročnějšího dosud nepředstavil," uzavřela Obrdlíková.

Hana Tonarová

Autor: Redakce

29.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Mistry se o víkendu stali softballisté Havlíčkova Brodu (na snímku), kterým se podařilo navázat na loňskou sezonu a získali druhý titul v řadě.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Motocyklista skončil na zemi

Chotěboř - V úterý 17. října odpoledne kolem šestnácté hodiny došlo k dopravní nehodě v Chotěboři.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Havlíčkův Brod - Dušičky, svátek zesnulých, který každoročně připadá na 2. listopad, je pro mnohé květináře na Havlíčkobrodsku jedním ze svátků, kdy jejich obchody navštíví během roku nejvíce lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení