Od 21 hodin kromě něj vystoupí na open party i český zástupce Mr. Ultrafino a Angličan Tom Levecchia.

Druhý ročník Festjazzu potrvá do 16. listopadu a během týdne uvede sedm pořadů, které představí mnohé rozmanitosti kvalitního jazzu. Koncerty se odehrávají ve Skaut klubu v Horní ulici, kde pro tuto příležitost vznikne Metro Café Bar. Pouze film, který je na programu v úterý, bude promítnut v Kavárně U Notáře. Deník o festivalu hovořil s uměleckým ředitelem festivalu Martinem Petrákem.

Jak vznikla myšlenka uspořádat jazzový festival v Brodě?

Myšlenka vznikla někdy okolo roku 2008 jako reakce na tehdejší kulturní situaci v Havlíčkově Brodě. Smyslem bylo a je předvést kvalitní hudbu a umělecky vysoce kvalitní projekty z oblasti tohoto hudebního žánru, který je neprávem opomíjen téměř od svého vzniku.

Jak dopadl první ročník?

Festjazz 2012 se nesl v komornějším duchu. Nabídl pět večerů, pět dramaturgicky odlišných počinů z oblasti jazzové hudby. Hvězdou prvního ročníku festivalu byla první dáma českého jazzu paní Jana Koubková se svým kvartetem. Letošní ročník je odezvou na divácký ohlas předcházejícího ročníku. Program bude rozsáhlejší a také pestřejší.

Jak vzniká program festivalu a jak vybíráte interprety?

Program pro následující ročník začínáme obvykle připravovat před zahájením stávajícího. V tuto chvíli tedy již řešíme možné interprety pro třetí ročník festivalu v roce 2014. Klíčovým člověkem pro sestavení programu je náš dramaturg Jan Keller. Ten připraví programový nástřel, a o něm zhruba čtvrt roku diskutujeme. Interprety samozřejmě vybíráme především podle vlastního vkusu, ale  příležitost dáváme všem kvalitním hudebníkům, abychom tak nabídli co nejpestřejší repertoár. Musíme se ale také řídit finančním limitem, který nám dá obchodní ředitelka festivalu Jana Hylišová.

Podařilo se vám sehnat poměrně zajímavé interprety. Bylo to náročné? Přece jenom jste mladý festival…

Shánět interprety je někdy trochu tvrdý oříšek. Hlavním problémem je časové vytížení umělců. Pak se snažíme najít vhodný termín, který by vyhovoval oběma stranám. Naštěstí s oslovováním významných osobností máme zatím pouze pozitivní zkušenost. Kláru Vytiskovou pro nás oslovil trombonista Jan Jirucha, který rovněž na festivalu vystoupí se svým Bucinatores orchestra. Jiřího Stivína oslovila Jana Hylišová. Ano, jsme mladý festival, což sebou nese nevýhody, ale i výhody. Jsme novou možností pro interprety, i pro naše stávající a budoucí posluchače.

A proč by si neměli lidé nechat Festjazz 2013 ujít?

Festjazz 2013 je nejlepší jazzový festival na Vysočině.

Program:

Koncerty ve Skaut klubu

8. 11.: Open party, od 21.00; Mr. Ultrafino (CZ), Dudu Morais (BR) & Tom Levecchia (UK)

9. 11.: Zahajovací večer, od 20.00; Klára Vytisková & Bucinatores Orchestra

10. 11.: Káva a jazz, od 16.00; Prime Time Voice, Jiří Kovář, Jaroslav Šimíček a Petr Mikeš

12. 11.: Festjazz film – promítání v kavárně U Notáře, od 19.00; Rytmus v patách

14. 11.: Jazzárium, od 19.00; Transitus Irregularis (SK/CZ), Vakellers

15. 11.: Brod Jazz Night, od 20.00; JazzJoint, Zdeněk Bína Acoustic Project

16. 11.: Závěrečný večer, od 19.00, Himbeere Brombeere, Jiří Stivín – Sám se svým stínem

Kateřina Malá